دانستنی‌های آزمون رایتینگ آیلتس

دانستنی‌های آزمون رایتینگ آیلتس
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 921
9/10
از 61 کاربر

ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی و تمام کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی و کاری به کشورهای دیگر را دارند، الزامیست. یکی از آزمون‌های رایج برای ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی، آزمون آیلتس است. به خصوص آیلتس آکادمیک. که مهارت‌های زبانی افرادی را که قصد تحصیلات عالی در کشورهای انگلیسی زبان را دارند مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

 این آزمون شامل چهار بخش اصلی است: گوش دادن(لیسنینگ)، خواندن(ریدینگ)، نوشتن(رایتینگ) و صحبت کردن(اسپیکینگ).

آزمون آیلتس برای تشخیص و تعیین توانایی‌های زبانی غیر بومی زبانان در مواجهه با موقعیت‌های واقعی زندگی که ممکن است در حین تحصیل و زندگی روزمره با آن رو به رو شوند، طراحی شده است. یکی از بخش‌های چالش‌برانگیز این آزمون، بخش امتحان رایتینگ است که برای ارزیابی طیف وسیعی از مهارت‌های نوشتاری داوطلبان طراحی شده است. ما در این مطلب به چند سوال اصلی راجع به آزمون رایتینگ آیلتس پاسخ خواهیم داد.

هدف از آزمون رایتینگ چیست؟

طبق گفته شورای بریتانیا این آزمون به منظور ارزیابی نحوه‌ی پاسخگویی مناسب به سوالات، سازماندهی ایده‌ها و استفاده‌ی دقیق از طیفی از واژگان و تسلط بر دستور زبان انگلیسی طراحی شده است.

مدت زمان این آزمون چقدر است؟

 مانند آزمون ریدینگ، بخش رایتینگ هم در مدت۶۰ دقیقه و در دو بخش، طراحی شده است و داوطلبان باید زمان خود را مناسب با سوالات هر بخش تقسیم کنند، یعنی ۲۰ دقیقه برای بخش اول و ۴۰ دقیقه برای بخش دوم.

دو بخش آزمون رایتینگ شامل چه مطالبی است؟

در بخش اول از داوطلبان خواسته می شود حداقل با ۱۵۰ کلمه به پاسخگویی سوالات بپردازند ولی در بخش دوم حداقل به ۲۵۰ کلمه نیاز است. در بخش اول سوالات بیشتر بر پایه توصیف نمودارها و جداول و غیره است و هدف از این بخش آزمون بررسی توانایی‌های شناسایی و درک درست نوشتار یک نمودار و ارائه یک نمای کلی و سازمان یافته از مطالب، به طور دقیق و منسجم و به‌ صورت دانشگاهی است.

در  بخش دوم آزمون رایتینگ از داوطلبان خواسته می شود تا از طریق مطالب گفته شده و موضوعات مربوطه راجع به یک دیدگاه خاص پاسخ گو باشند. این کار توانایی شخص در ارائه‌ی استدلال سازمان یافته بر اساس ایده‌های فردی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. سبک نوشتار نیز باید نیمه رسمی و قابل درک باشد.

داوطلبان چگونه باید به این دو سوال پاسخ دهند؟

رایتینگ

کاندیداها باید به سبک نوشتاری نیمه رسمی، آکادمیک و طبیعی پاسخ دهند. تمام سوالات باید به طور کامل پاسخ داده شود (چک نویس، خلاصه نویسی و یادداشت‌ها پذیرفته نمی‌شوند) و جواب‌ها باید در پاسخ نامه یا دفترچه‌ی آزمون ارائه شده باشد. اگر پاسخ‌های خود را در برگه سوال یادداشت کنید، ممتحن برای شما امتیاز قائل نخواهد شد پس حتماً در دفترچه یا پاسخ‌نامه جواب‌گوی سوالات باشید.

چه چیزی باعث از دست دادن امتیاز در بخش رایتینگ میشود؟

اگر پاسخ های شما خارج از موضوع یا ناقص باشد، باعث از دست دادن نمره‌ی شما می‌شود. در اینجا منظور از پاسخ‌های ناقص فقط به معنای نقص در محتوا نیست، بلکه نحوه‌ی نگارش آنها نیز مورد ارزیابی می‌باشد. توجه داشته باشید که دانش آموزان به دلیل سرقت ادبی (به عنوان مثال کپی از منبع دیگر) مواخذه شده و امتیازی کسب نخواهند کرد.

چه کسی مسئول ارزیابی و نمره‌دهی آزمون رایتینگ است؟

ممتحین گواهی آیلتس با مدرک آموزشی مرتبط که توسط شورای بریتانیا، جذب و یا تایید شده‌اند.

امیدواریم در این مقاله پاسخگوی سوالات شما بوده باشیم. با آرزوی موفقیت برای تمام عزیزانی که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارند.

منبع:

https://www.studyinternational.com/news/ielts-writing-exam

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=81

مقالات مرتبط

پنج قانون طلایی اسپیکینگ
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 946

اگر می‌خواهید به راحتی و با تسلط کامل در یک مدت زمان نه خیلی طولانی به زبان انگلیسی صحبت کنید، کافیست این 5 قانون...

5 روش برای کمک به فرزندانمان در یادگیری زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 838

اهمیت زبان انگلیسی در دنیای امروز غیر قابل انکار است و تغییری در این رویه در آِینده‌ی نزدیک و دور قابل تصور نیست....

فواید یادگیری زبان انگلیسی به صورت آنلاین
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 2973

 باید بپذیریم ویروس کرونا  با تمام محدودیت‌ها و بدی‌هایی که با خود به همراه داشت، اما نکات مثبتی را...