کاربردی‌ترین روش‌های تقویت مهارت‌های شنیداری یا لیسنینگ چیست؟

کاربردی‌ترین روش‌های تقویت مهارت‌های شنیداری یا لیسنینگ چیست؟
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 1570
8/10
از 79 کاربر

یکی از چالش انگیزترین مهارت‌های زبانی، مهارت شنیداری است. اما چگونه می‌توان این مهارت را به بهترین شکل ممکن ارتقا داد؟ پاسخ ساده است. کافیست یادگیری آن را سرگرم کننده کنید.

مهم نیست که چقدر عاشق یادگیری زبان انگلیسی هستید، برای همه‌ی ما زمانی وجود دارد که مطالعه و یادگیری را سخت، استرس‌‌زا و خسته کننده دریابیم، مخصوصاً اگر مطلبی که برای تقویت مهارت شنیداری گوش می‌دهید، برای شما جذاب نباشد. ما در این مطلب چند تمرین تفریحی شنیداری به زبان انگلیسی را برای شما مطرح خواهیم کرد تا بتوانید مهارت لیسنینگ خود را به صورت سرگرم‌کننده، تقویت کنید.

اما در ابتدا باید بدانیم وقتی به طور سرگرم کننده و تفریحی تمرین شنیداری انجام می‌دهیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی یک فعالیت برای شما جذاب ، تفریحی و سرگرم کننده باشد، طبیعی است که بخواهید آن را تکرار کنید. در نتیجه اگر از تمرین شنیداری خود لذت ببرید، می‌توانید برای بارها آن را تکرار کنید و نتیجه بهتری بگیرید.

ما می‌خواهیم سه روش منحصر به فرد تقویت مهارت لیسنینگ را به شما آموزش دهیم.

1. ویدیوهای معتبر انگلیسی زبان را به صورت آنلاین دنبال کنید

کلیپ‌ها، منابع بسیار مناسب برای تقویت مهارت شنیداری هستند؛ زیرا شما می‌توانید محتوای آموزشی و سرگرم کننده‌ی زیادی، مناسب با سلیقه خود پیدا کنید. همچنین برای یادگیری لهجه‌های مختلف نیز، مفید هستند؛ زیرا از نقاط مختلف انگلیسی‌زبان جهان گردآوری شده اند. اما این فیلم‌ها را از کجا پیدا کنیم؟

 در اینجا چند مورد از بهترین منابع پیدا کردن ویدیوهای آنلاین زبان انگلیسی را برای شما مطرح می‌کنیم:

Ted

Ted talks

تد تالک یک منبع آنلاین عالی برای دستیابی به ویدیوهای آموزشی، در هر موضوعی است که ممکن است شما به آن علاقه مند باشید. هر ویدیو یک سخنران دارد که با سرعتی مناسب و صدای واضح صحبت می‌کند. همچنین قابلیت استفاده از زیرنویس به چند زبان مختلف را دارید و چکیده‌ای از مطالب داخل کلیپ هم به صورت پانویس برای شما ارائه داده شده است.

fluentu

fluentu

این سایت نیز یکی از منابع سرگرم کننده و موثر در یادگیری زبان انگلیسی است. شما می‌توانید از طریق این برنامه به موزیک ویدیو‌های جدید، تریلر فیلم‌ها، اخبار و گفت‌وگوهای مختلف، دست پیدا کنید و مهارت‌های شنیداری خود را تقویت کنید.

نکته: در هنگام تماشای ویدیوها به نکات زیر توجه کنید:

  • کلمات تاکیدی که نشان می‌دهد چه چیزی برای یک گوینده مهم است
  • زبان و بدن گوینده که حال و هوا و یا لحن موضوع را منتقل می‌کند
  • اسامی مهم (افراد، شرکت‌ها، کشورها و غیره) که با موضوع مورد نظر مرتبط است

2. کتاب های صوتی و افسانه های پریان

 کتاب های صوتی مانند کارتون‌ها برای کودکان، می‌تواند برای بزرگسالان نیز یک روش ایده‌آل یادگیری باشد؛ زیرا قصه‌های پریان معمولاً کوتاه هستند و این بدان معناست که شما قبل از پایان داستان، خط داستانی را گم نخواهید کرد و می‌توانید به راحتی قصه را به خاطر بسپارید.

 شما می توانید از منابع زیر برای دستیابی به داستان های صوتی استفاده کنید.

Aesop’s fables on audible

Fairy tales by hans Christian Andersen at libirvox

می‌توان گفت همه‌ی انسان‌ها از تماشای فیلم و ویدیوهای طنز و کمدی لذت می‌برند. مانند: استندآپ کمدی و یا برنامه‌های سیتکام. اما اصولاً فهم زبان کمدی کمی سخت‌ است؛ زیرا نیازمند دانش اولیه نسبت به اصطلاحات و فرهنگ کشور سازنده است. به همین دلیل ژانرهای مختلفی از کمدی برای یادگیری زبان انگلیسی در سطح های متفاوت وجود دارد. به طور مثال:

  • تماشای سیت‌کام های مدرن آمریکایی

سیت کام به برنامه‌ای گفته می‌شود که بازیگران یک سریال، چند سال بعد از اتمام آن دور هم جمع می‌شوند و راجع به آن سریال به صحبت می پردازند.

  • پادکست های کمدی
  • استندآپ کمدی

 همانطور که دیدید لازم نیست مسیر یادگیری را سخت و طاقت‌فرسا ببینیم. شما می‌توانید با استفاده از روش‌های به روز یادگیری، یک یادگیری سرگرم کننده و تفریحی را تجربه کنید. ما در دوره سرا به کمک همین روش های نوین به شما کمک می‌کنیم تا مهارت‌های شنیداری خود را به طور تفریحی و سرگرم‌کننده ارتقا دهید. پس همین حالا با همکاران ما تماس برقرار کنید و از تعیین سطح رایگان زبان انگلیسی مجموعه دوره سرا بهره‌مند شوید.

منابع:

https://www.fluentu.com/blog/english/english-listening-practice/

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=43

مقالات مرتبط

روش‌های مقابله با دلسردی در طول یادگیری زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1255

ممکن است هرکسی در زمان یادگیری هر چیزی دلسرد شود. بخصوص زمانی که پروسه یادگیری طولانی باشد و زمان کمی برای رسیدن به یک...

کلاس آنلاین زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 3448

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، یعنی شما هم قصد یادگیری محبوب‌ترین زبان جهان را دارید. پس اگر می‌خواهید...

5 روش برای داشتن اعتماد به نفس بالا در زمان صحبت به انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1580

شما واژه‌های صحیح را بلدید و می‌دانید چطور خودتان را بیان کنید، ولی در لحظه‌ای که می‌خواهید حرف...