تکنیک‌های ریدینگ در آیلتس

تکنیک‌های ریدینگ در آیلتس
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 1092
10/10
از 83 کاربر

 ریدینگ، پایه‌‌ی اصلی رایتینگ است و شما برای کسب یک امتیاز مناسب در آزمون آیلتس، باید تکنیک‌های درست خواندن متون را بلد باشید و بتوانید زمان‌بندی درستی انجام دهید تا دچار کمبود وقت نشوید. شما با تقویت مهارت ریدینگ خود و استفاده‌ی مناسب از تکنیک‌های لازم خواندن متن در جلسه‌ی امتحان، می‌توانید به نتیجه‌ی دلخواه خود برسید. تنها باید تلاش کنید تا گام‌های درست خواندن متون را بیاموزید.

 به طور کلی در مبحث ریدینگ ما با دو فاز مواجه هستیم که هر کدام از آنها به موارد مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

فاز اول (دور اول که متن را می‌خوانید) شامل موارد زیر است:

Silent reading (use no lips) با چشم خواندن و لب نزدن

متون را تنها با چشم دنبال کنید و بخوانید و از لب زدن بپرهیزید. بهترین راه برای درک مطلب و فهم آن خواندن متن با نگاه و بدون لب زدن است. پس سعی کنید چه در روز آزمون و چه در هنگام تمرین از این تکنیک استفاده کنید و متون را تنها با چشم دنبال کنید.

Guessing (no dictionary) حدس بزنید و از دیکشنری استفاده نکنید

حدس زدن معنی کلمات

در دور اول خواندن متن، وقتی با لغات جدیدی در متن مواجه می‌شوید، سعی کنید با توجه به مفهوم جمله و دایره‌ی واژگان خود معنی آنها را حدس بزنید و از دیکشنری استفاده نکنید؛ زیرا مدت زمان امتحان محدود است و این کار از وقت شما می‌کاهد همینطور تمرکز شما را از متن اصلی نیز منحرف می سازد.

Chunk reading (دسته، دسته کردن کلمات)

گروه‌های کلمات مختلف می‌توانند مفاهیم مختلفی را نیز با خود به همراه داشته باشند. شما می‌توانید با کمک تکنیک دسته کردن کلمات، گروه‌هایی از واژگان را جدا کرده و به صورت دسته، دسته متن را بخوانید. با اینکار بدون نیاز به دوباره خوانی و اتلاف وقت، با یکبار خواندن متن به طور کامل آن را متوجه خواهید شد. همچنین بخش، بخش کردن متن به شما کمک می‌کند تا کلمات کلیدی را شناسایی کنید و همینطور درک و تلفیق اطلاعات را برای شما راحت‌تر می‌سازد و می‌توانید به سادگی محتوای یک متن را تجسم کنید. پس به جای اینکه متن را یک بار پشت سر هم از ابتدا تا انتها بخوانید، کلمات را دسته دسته کرده و با مکث بخوانید تا موضوع بحث کاملاً در ذهن شما بنشیند.

Retell (بازگو کردن)

در این مرحله بعد از خواندن هر دسته از کلمات و هر قسمت متن، مکث کنید، سر خود را بالا بگیرید و چند ثانیه به مطالبی که خوانده‌اید فکر کنید و سپس ادامه متن را بخوانید. شما با این کار به ذهنتان امکان بازگو کردن مطالب و همچنین اجازه‌ی جمع بندی داده‌های دریافتی را می‌دهید. این امر باعث می‌شود که به طور کلی مطالب را بهتر درک کنید و به خاطر بسپارید و در هنگام جواب دادن به سوالات دچار مشکل نشوید.

 فاز دوم (دور دوم خواندن متن):

در این بخش شما می‌توانید کلماتی که معنی آنها را نمی‌دانید در دیکشنری جستجو کنید و معنی آن کلمات را با فاصله در کنار متن خود بنویسید تا در هنگام خواندن دوباره‌، کاملا متن را متوجه شوید و بدون شک و شبهه پاسخ گوی سوالات باشید.

این را بدانید که هیچ رازی در مورد موفقیت وجود ندارد و موفقیت تنها نتیجه‌ی: برنامه ریزی، کار سخت و یادگیری از شکست هاست.

منابع:

https://www.youtube.com/watch?v=72VKl-fZJTs

https://www.ieltspodcast.com/reading/ielts-reading-tips-2/

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=69

مقالات مرتبط

چگونه سطح مکالمه زبان انگلیسی خود را تقویت کنیم؟
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 4033

توانایی روان و با اعتماد به نفس صحبت کردن به زبان انگلیسی، یک هدف مهم برای بسیاری از افراد است. با این وجود اغلب ما ترس...

رازهای موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1602

یادگیری یک زبان جدید نیاز به استمرار دارد. با وجود روش‌های متعدد و خوبی که برای سرعت بخشیدن به فرایند یادگیری وجود...

یادگیری لغات کاربردی، برای آزمون آیلتس
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 947

شاید مبحث کلمات، بخش اختصاصی در آزمون‌های آیلتس نداشته باشد. اما به نوبه‌ی خود در ارزیابی دیگر مهارت‌های...