دانستنی‌های آزمون اسپیکینگ آیلتس

دانستنی‌های آزمون اسپیکینگ آیلتس
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 685
8/10
از 79 کاربر

 شما چه قصد کار در یک کشور را داشته باشید چه تحصیل، به عبارت دیگر چه آزمون آیلتس جنرال، چه آکادمیک شرکت کرده باشید، باید سطح خوب و قابل قبولی از مهارت اسپیکینگ را از خود به نمایش بگذارید. ما اینجا هستیم تا بهترین راهکارهای موجود برای تقویت این مهارت را برای شما عنوان کنیم.

بخش آزمون اسپیکینگ آیلتس به چه شکل برگزار می‌شود؟

آزمون اسپیکینگ آیلتس، شامل سه بخش اصلی می‌باشد:

پارت اول: جایی است که شما به سوالاتی درباره‌ی خود و خانواده‌تان پاسخ می‌دهید.

پارت دوم: زمانی است که شما به مدت ۲ تا ۳ دقیقه در مورد موضوعی که آزمون‌گیرنده از شما می‌خواهد، صحبت خواهید کرد.

پارت سوم: زمانی که شما و آزمون‌گیرنده، در مورد موضوعی که در پارت ۲ مطرح شده است، به گفت وگوی طولانی‌تری می‌پردازید.

اما برای کسب امتیاز خوب در آزمون اسپیکینگ آیلتس، چه راهکارهایی وجود دارد؟

اسپیکینگ آیلتس

 1) سعی کنید در طول امتحان آرامش داشته باشید

 اکثر زبان‌آموزان می‌دانند که آزمون اسپیکینگ، نشان‌دهنده‌ی تسلط واقعی فرد بر زبان انگلیسی است. شما در این آزمون باید: جملات بدون خطا بسازید، از واژگان مناسب استفاده کنید، از ترجمه‌ی تحت اللفظی و یا مستقیم از زبان مادری خود اجتناب کنید، پیام درست را منتقل کنید، از لحن مناسب استفاده کنید و ایده‌های خود را به شیوه‌ی سازمان یافته به هم متصل و بیان کنید. پس طبیعی است که دچار استرس شوید و آرامش پیدا کردن، برایتان کمی سخت شود؛ اما این را به خاطر داشته باشید آزمون گیرنده بر روی اشتباهات شما متمرکز نمی‌شود و نقاط مثبت گفتار شما را می‌بیند؛ زیرا آنها آنجا هستند تا ببینند شما چه توانایی‌هایی دارید نه اینکه چه توانایی‌هایی را دارا نیستید و تمام تلاش خود را می‌کنند تا شما احساس راحتی کنید.

2) در پاسخگویی خلاق باشید و پاسخ های خود را گسترش دهید

 گفت و‌گوی طولانی فرصت مناسبی برای نشان دادن میزان تسلط شما بر زبان انگلیسی است. عادت کنید که برای پاسخ‌های خود دلایل قانع کننده بیاورید. در نظر داشته باشید اگر آزمون‌گیرنده مدام از شما بپرسد: چر؟ا یعنی پاسخ شما به اندازه‌ی‌کافی و قابل قبول نیست. تسلط یکی از معیارهای اصلی ارزیابی آزمون آیلتس است، پس برای اثبات آن باید جریان گفتار خوبی داشته باشید. در مثالهای زیر به تفاوت بین گوینده روان و مسلط و غیر مسلط، توجه کنید:

Answer         

Examiner: What is your favorite pet animal? 

Candidate: My favorite pet animal is a cat. 

Examiner: Why?

Candidate: Because they are cute. 

Better answer

Examiner: What is your favorite pet animal? 

Candidate: My favorite pet animal is a cat. I have always found myself drawn to cats because of their independent nature. Unlike dogs, cats are low maintenance.

They don’t require a lot of space and they are cheap to feed. We can leave them alone at home all day and they don’t panic or get lonely. They also make great company for us because they are beautiful, purring, intelligent pets that love and entertain us every day.

3) از زمان خود عاقلانه استفاده کنید

در پارت دوم، آزمون‌گیرنده از شما می‌خواهد راجع به یک موضوع صحبت کنید. او به شما یک دقیقه فرصت می‌دهد تا آماده‌ی پاسخگویی شوید. در این زمان اگر با موضوع آشنا نیستید دچار استرس نشوید. شما می‌توانید داستان‌سرایی کنید یا از تجربیات دیگران استفاده کنید. به طور مثال اگر از شما خواسته شود، راجع به ورزش صحبت کنید و سر رشته ای از آن ندارید، خود را جای یکی از دوستان خود که به ورزش علاقه‌مند است بگذارید و نظرات او را بیان کنید. پس وقت خود را از دست ندهید و بدون استرس در همان یک دقیقه، بهترین عملکرد را نشان دهید.

4) واضح و با سرعت مناسب صحبت کنید

 سعی کنید در ارائه‌ی پاسخ های خود، عجله نکنید. تند صحبت کردن نشانه تسلط شما بر زبان انگلیسی نیست؛ حتی باعث اشتباهات بیشتر نیز می‌شود. پس سعی کنید آرام باشید و با سرعت مناسب و واضح صحبت کنید.

امیدوارم با کمک این راهکارها و استفاده از تجارب مدرسان خود و کلاس های مناسب، نمره‌ی مناسبی از آزمون پیش روی خود کسب کنید.

در پایان، هرگز برای شروع دیر نیست؛ این را بدانید که هرجا که هستید، همان جا آغاز است. تلاش بیشتر امروز، سازنده‌ی فردای متفاوت شماست.

منبع:

https://www.britishcouncil.org.tr/en/blog/eight-ways-to-boost-your-IELTS-speaking-score

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=72

مقالات مرتبط

چگونه در بخش رایتینگ آزمون آیلتس، نمره عالی کسب کنیم؟
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 817

رایتینگ یکی از بخش‌های چهارگانه‌ی آزمون آیلتس است که معمولاً برای داوطلبان نسبت به دیگر مهارت‌های زبانی،...

معرفی پنج عنصر اصلی گرامر زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1643

برای یادگیری زبان انگلیسی شاید صدها گرامر و دستور زبان وجود داشته باشد، اما فقط ۵ قانون پایه و اصلی وجود دارد که زبان...

عدم برگزاری و لغو آزمون آیلتس در ایران | شایعه یا حقیقت؟
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1437

چند روزی است که برخی از داوطلبان آزمون آیلتس در تماس با مراکز رسمی برگزاری آزموون آیلتس در ایران، خبر لغو آزمون آیلتس...