عدم برگزاری و لغو آزمون آیلتس در ایران | شایعه یا حقیقت؟

عدم برگزاری و لغو آزمون آیلتس در ایران | شایعه یا حقیقت؟
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 550
9/10
از 8 کاربر

چند روزی است که برخی از داوطلبان آزمون آیلتس در تماس با مراکز رسمی برگزاری آزموون آیلتس در ایران، خبر لغو آزمون آیلتس را تا اطلاع ثانوی داده اند.

تعدادی از داوطلبان نیز پیامکی با متن زیر دریافت نموده که نگرانی و آشفتگی زبان آموزان را افزایش داده است.

پیامک لغو آزمون آیلتس

برخی از خبرگزاری‌های داخلی و خارجی با دامن زدن به این خبر و ارایه دلایل مختلف اعم از خروج ارز از کشور، تحریم ایران و مشکلات انتقال پول به IDP و ... نگرانی‌های زبان‌آموزان را بیشتر کرده و باعث ناامیدی تعداد زیادی از آنها برای رزرو آزمون آیلتس شد.

البته آزمون‌های دی و بهمن طبق روال قبلی، قابل رزرو و آزمون‌های آیلتس اسفند و فروردین 1401 برای افرادی که از قبل آزمون را رزرو کرده بودند نیز بدون مشکل قابل برگزاری است. ولی آزمون های اسفند به بعد قابل رزرو و پیش ثبت نام نیستند.

تکذیب خبر لغو آزمون آیلتس

بالاخره پس از چند روز پرهیاهو، در تاریخ 22 دی ماه 1401 سازمان سنجش آموزش کشور با انتشار یک خبر به این نگرانی‌ها خاتمه داد و رئیس امور آزمون‌های بین‌الملل سازمان سنجش آموزش کشور دلیل ارسال پیامک و لغو آزمون ها را توسعه مراکز برگزاری کننده آزمون آیلتس و رفع مشکلات موجود در این آزمون بیان کرد و اشاره کرد که در آینده هیچ مشکلی برای برگزاری آزمون آیلتس وجود نخواهد داشت.

دکتر غلامرضا یادگارزاده با اشاره به اینکه آزمون آیلتس فقط توسط سه مرکز اصلی و بانظارت سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌‏شود، افزود: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی وظیفه ساماندهی، صدور مجوز و نظارت بر آزمون‌های بین‌المللی از جمله آزمون آیلتس بر عهده سازمان سنجش آموزش کشور است و این سازمان موظف است زمینه‌های رفع انحصار و تسهیل رقابت بین مراکز متقاضی اجرای آزمون آیلتس را در ایران فراهم کرده و نظارت مؤثر بر اجرای آزمون‌های بین‌المللی داشته باشد.

مراکز برگزاری آزمون آیلتس

دلایل بازنگری در آزمون آیلتس

در سال‌های گذشته اخبار مختلفی در مورد فروش سوالات آزمون آیلتس و برخی تقلب ها در این آزمون منتشر شده بود. گویا این اخبار باعث نگرانی سازمان سنجش شده و علاوه بر عزم این سازمان بر افزایش تعداد مراکز و تجهیزات بهتر برای برگزاری این آزمون، قوانین و مقررات سخت گیرانه تری برای جلوگیری از تقلب و نظارت بر این آزمون در نظر گرفته خواهد شد.

به گفته دکتر یادگارزاده، این تغییرات برای نظارت بر وضع اجرای آزمون آیلتس، مدیریت روابط بین موسسه صاحب امتیاز آزمون و مراکز و آفسایت های مجری آزمون، حفظ حقوق داوطلبان، تضمین سلامت آزمون و همچنین رفع انحصار و تسهیل رقابت صورت خواهد گرفت.

به گفته ایشان بازنگری مقررات، توسعه مراکزی برگزاری آزمون آیلتس و رفع مشکلات موجود بطور جدی در حال پیگیری است و به زودی با رفع موانع و مشکلات موجود، رزرو و ثبت نام برای آزمون آیلتس از سر گرفته خواهد شد.

امیدواریم هر چه سریعتر این اقدامات صورت گرفته و افرادی که سالها برای مهاجرت و تحصیل در سایر کشورها برنامه ریزی و تلاش کرده اند بتوانند در کشور خودمان با هزینه کمتر به نسبت  شرکت در آزمون در کشورهای همسایه، نتیجه زحمات خود را گرفته و نمرات خوبی در این آزمون کسب کنند.

در ضمن اگر به مدرک آیلتس با نمره بالا نیاز دارید، هم اکنون می توانید فرم رزرو رایگان تعیین سطح زبان انگلیسی را پر کنید، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

کلام پایانی

نکته مهم اینجاست که در گذشته نیز چندین بار تعلیق موقت آزمون آیلتس صورت گرفته و دوباره روند آزمون از سر گرفته شده. بهتر است زبان آموزان به اخبار و هیاهوی برخی رسانه ها توجه نکرده و تمرکز خود را بر ارتقای مهارت های زبان انگلیسی خود بگذارند.

با آرزوی موفقیت همه زبان آموزان در آزمون‌های بین المللی

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=98

مقالات مرتبط

ده مرجع عالی برای گرامر زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 203

در حال حاضر زبان انگلیسی پر استفاده ترین زبان دوم در دنیا است و هر روز به این تعداد افزوده می‌شود. خوشبختانه منابع...

روش‌های مقابله با دلسردی در طول یادگیری زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 442

ممکن است هرکسی در زمان یادگیری هر چیزی دلسرد شود. بخصوص زمانی که پروسه یادگیری طولانی باشد و زمان کمی برای رسیدن به یک...

بهترین کتاب‌ها برای تقویت مهارت رایتینگ زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 624

بخش رایتینگ آزمون آیلتس یکی از سخت‌ترین و چالش برانگیز‌ترین بخش‌های آزمون، از دیدگاه داوطلبان است و...