زبان انگلیسی را هدفمند بیاموزید

زبان انگلیسی را هدفمند بیاموزید
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 1098
9/10
از 17 کاربر

سعی کنید برای سفر آموزشی خود، هدف مشخص کنید. یعنی اگر فرض را بر این بگذاریم که شما سطح مشخصی از زبان را دارا هستید؛ مثلاً مبتدی، متوسطه و یا غیره، اما می‌خواهید سطح خود را ارتقا دهید، برای این کار بهتر است برای خود، هدف گذاری انجام دهید. یعنی از خودتان بپرسید چرا می‌خواهید زبان خود را تقویت کنید؟ هدف شما از مطالعه زبان چیست و چرا یادگیری آن برای شما اهمیت دارد؟

هدف

باید بدانیم یادگیری زبان هم مانند هر چیز دیگری در زندگی، مثل انجام ورزش حرفه‌ای، کاهش وزن و یا موفقیت در پروژه‌ی کاری، نیاز به تمرین و هدف‌گذاری مشخص دارد و زمانی که شما هدف نهایی خود را بشناسید و اهداف روشنی داشته باشید، انگیزه‌ی بیشتری پیدا خواهید کرد و این امر می تواند شما را در مسیر درست یادگیری قرار دهد.

 شاید ما نتوانیم در طول زندگی‌مان به تمام اهداف خود برسیم، اما می‌توانیم هدف‌های خاصی را برای خود برگزینیم و برای رسیدن به آنها تلاش کنیم.  برای رسیدن به این منظور، بهتر است سوالات زیر را از خود بپرسید:

 نقاط ضعف شما در استفاده از زبان انگلیسی چیست؟

در ابتدا باید نقاط ضعف خود را بشناسیم تا بتوانیم برای برطرف کردن آنها تلاش کنیم. به طور مثال شما می‌خواهید در یک رستوران مشغول به کار شوید و نیازمند برقراری ارتباط مناسب با مشتریان خود هستید و یا می‌خواهید کنفرانس علمی بدهید و نیازمند یادگیری زبان به صورت حرفه ای هستید. اما احساس می‌کنید نمی‌توانید به خوبی از پس این کار بر بیایید و نقطه ضعف خود را عدم تسلط بر زبان انگلیسی و عدم برقراری ارتباط کلامی مناسب می‌دانید.

چگونه می‌توانید نقاط ضعف خود را برطرف کنید؟

به اقدامات مشخصی فکر کنید که به شما در دسترسی به اهداف تان کمک می‌کند. برای مثال اگر هدف شما جذب مشتری در رستوران است، منوی غذایی خود را مرور کنید و یک لیست از واژگان مرتبط با هدف خود درست کنید و به تکرار آن بپردازید و یا مکالمات خیالی با مشتریان رستوران را تمرین کنید تا با این کار دایره لغات خود را ارتقا دهید. اگر هدف شما شرکت درکنفرانس علمی است، یک ویدیو از خود در حال سخنرانی ضبط کنید و مطالب علمی را در آن بیان کنید و با تماشای آن نقاط ضعف خود را بیابید و برای برطرف کردن آن تلاش کنید و بر تسلط خود بیافزایید.

هدفگذاریبه دنبال اهداف بزرگ باشیم یا کوچک؟

به جای اینکه یک برنامه یکساله برای خود بچینید، یک هدف ماهانه یا حداکثر سه ماهه را برای خود در نظر بگیرید و سعی کنید به اهدافی فکر کنید که به وضوح قابل اندازه گیری هستند و در عین حال آنچه را که امید به دست آوردنش را دارید نیز منعکس کنند. برای توضیح بیشتر به همان مثال رستوران برمیگردیم. شما برای برقراری ارتباط بهتر با مشتریان، نیازمند یادگیری زبان انگلیسی هستید و برای رسیدن به این منظور، می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید:

هدف گذاری

من باید بتوانم با مشتریانم ارتباط برقرار کنم و در مورد رستوران و منوی غذایی اطلاعات کامل به آنها بدهم و جوابگوی سوالات‌شان نیز باشم.

تمرین و یادگیری

 به کلاس زبان می‌روم و با کمک مدرس و گروه آموزشی به یادگیری زبان می‌پردازم و با خواندن کتاب‌های مختلف و استفاده از پادکست و روش‌های آموزشی نوین، سطح زبانی خود را تقویت می‌کنم و متعهد می‌شوم هفته‌ای پنج کلمه یا پنج اصطلاح جدید را یاد بگیرم.

هدف‌گذاری کوچک

 تا پایان ماه بعد، ۲۰ کلمه جدید یاد خواهم گرفت و گزارش پیشرفت خود را به زبان انگلیسی نوشته و با همکلاسی‌های خود به اشتراک خواهم گذاشت.

 شما می‌توانید با پایبندی به همین اصول ساده و هدف‌گذاری درست و مشخص یک یادگیری آسان، سریع و اثربخش را تجربه کنید.

هدفهدف شما از یادگیری زبان انگلیسی چیست؟ اگر هنوز راه مناسب برای دستیابی به اهداف خود را، پیدا نکرده‌اید با همکاران مجرب ما در دوره سرا تماس برقرار کنید تا  با بهترین و مناسب‌ترین شیوه‌ها شما را راهنمایی کنند.

منبع

 

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=17

مقالات مرتبط

بهترین کتاب‌ها برای تقویت مهارت رایتینگ زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 4657

بخش رایتینگ آزمون آیلتس یکی از سخت‌ترین و چالش برانگیز‌ترین بخش‌های آزمون، از دیدگاه داوطلبان است و...

پادکست با متن از کجا پیدا کنیم
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 11954

حتماً تا الان با روش کار دوره‌سرا آشنا شدید و می‌دونید روش‌های نوینش برای تدریس زبان انگلیسی، نیاز به...

بهترین روش های آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1002

 همه‌ ما می‌دانیم که یادگیری زبان در سنین پایین نتایج بهتر و ماندگارتری را برای ما به همراه خواهد داشت....