چگونه در یادگیری زبان انگلیسی با انگیزه بمانیم؟

چگونه در یادگیری زبان انگلیسی با انگیزه بمانیم؟
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 1139
8/10
از 36 کاربر

عوامل بسیار زیادی در یادگیری زبان انگلیسی تاثیر گذارند که انگیزه یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. جملۀ معروفِ " هر جا اراده هست، راهی هست" تنها یک جمله نیست بلکه یک واقعیت است! وقتی عمیقاً برای یادگیری زبان انگیزه دارید، نه تنها از یادگیری لذت بیشتری می‌برید، بلکه یک یادگیری مؤثر را تجربه خواهید کرد و رسیدن به موفقیت، سخت نخواهد بود.

با این حال، مهم نیست چقدر با انگیزه هستید؛ حفظ همان سطح از انگیزه که در آغاز داشتید برای 24 ساعت، کاری دشوار است. ممکن است خسته شوید، غرق در کارهای روزمره شوید، روحیه‌تان را ببازید و ناامید شوید اما تمامی این‌ها می‌تواند باعث شود تا در برابر تغییرات از خود مقاومت نشان دهید و چون به دنبال کسب نتایج سریع هستید؛ گمان کنید در یادگیری زبان به اندازۀ کافی خوب نیستید.

بنابراین، در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به برخی از مؤثرترین روش‌هایی که به شما کمک می‎کند تا مصمم و با اعتماد به نفس در مسیر یادگیری زبان محکم گام بردارید و با انگیزه رو به جلو حرکت کنید.

خودتان را در آینده تصور کنید

هر زمان انگیزه‌تان کم می‌شود، خودتان را در جایگاه مورد نظر مجسم کنید و به خودتان یادآور شوید که چرا به یادگیری زبان انگلیسی نیاز دارید؟ یا چه چیزی باعث شد تا بخواهید این زبان را یاد بگیرید؟ این به شما کمک می‌کند تا انگیزۀ خود را دوباره کشف کنید و با اشتیاق به مسیر خود بازگردید. شما برای اینکه به بسیاری از خواسته‌هایتان برسید (کسب یک موقعیت شغلی ایده‌آل، مهاجرت تحصیلی، شبکه‌سازی و ...) به یادگیری زبان انگلیسی نیاز خواهید داشت.

موفقیت‌ها و دستاوردهای قبلی خود را مرور کنید

هرگاه در یادگیری زبان انگلیسی، احساس کردید پیشرفتی ندارید و این احساس موجب بی انگیزه شدن شما شد، دستاوردهای قبلی‌تان را مرور کنید. این کار به شما کمک زیادی خواهد کرد تا انرژی و امید از دست رفته‌تان را بازیابید و به خودتان یادآور شوید هیچ موفقیتی بدون تلاش و استمرار رخ نمی‎دهد و یک شبه نمی‌توان رهِ صد ساله را رفت.

یادگیری زبان انگلیسی با انگیزه

به خودتان پاداش دهید و موفقیت‌های کوچک را جشن بگیرید

گاهی اوقات دانستن اینکه در حال پیشرفت هستید، به تنهایی کافی نیست؛ بلکه لازم است برای حفظ انگیزه‌تان به خودتان پاداش دهید. این پاداش می‌تواند نوشیدن یک فنجان قهوه در کافۀ مورد علاقه‌تان باشد یا حتی یک سفر کوتاه پس از اتمام هر ترم از کلاس‌هایتان.

اهداف چالش برانگیز اما قابل دستیابی تعیین کنید

در تعیین اهدافتان واقع‌بین باشید چرا که تعیین اهداف غیر واقعی فقط شما را برای شکست آماده می‌کند. با خودتان مهربان باشید و به خودتان فرصت یادگیری دهید. یادگیری زبان یک سفر است، نه یک مقصد. شما باید هر روز برای خود اهداف و تکالیف کوچکی تعریف کنید و خودتان را ملزم به انجام آن‌ها نمایید تا به مرور زمان شاهد پیشرفتتان باشید.نآن

برنامۀ یادگیری زبان خود را متنوع کنید

یادگیری از یک منبع نه تنها خسته‌کننده است، بلکه می‌تواند شما را در مسیر نادرستی از یادگیری قرار دهد. بسیاری از منابع و آموزشگاه‌ها تنها بر یک جنبه از یادگیری زبان تمرکز می‌کنند (به عنوان مثال: فقط بر روی حفظ لغات یا گرامر تأکید دارند) و این امر به مرور زمان کسالت‌آور خواهد بود. بهترین روش این است که به طور همزمان بر روی هر 4 مهارت اسپیکینگ، لیسنینگ، رایتینگ و ریدینگ کار کنید. در همین راستا، تیم دوره ‌سرا به منظور حفظ اشتیاق شما همزمان بر روی بهبود هر 4 مهارت تمرکز کرده است و در طی این مسیر برنامه‌های متنوعی از قبیل ورکشاپ‌ها، گروه‌های واتساپی و ... در نظر گرفته است.

یک دوست و همراه الهام بخش را در کنار خود داشته باشید

داشتن دوستانی که مثل شما در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند و در این مسیر دغدغه‌های مشترکی با آنها دارید، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد تا رفته رفته ترس و خجالت را کنار بگذارید. علاوه براین، شما می‌توانید از این فرصت برای به اشتراک گذاشتن تجربیاتتان در یادگیری بهره ببرید. این دقیقاٌ همان روشی از یادگیری است که دوره ‌سرا در گروه‌های واتساپی و کارگاه‎‌های آموزشی خود دنبال می‌کند. در ویدیوی زیر، می‎توانید بهتر با نحوۀ کار ما آشنا شوید.

با اشتباهاتتان، دوست باشید

زمانیکه در حال یادگیری زبان جدیدی هستید، باید بدانید که اشتباهات، دوستان شما هستند. حقیقت این است که ما باید اشتباه کنیم تا یاد بگیریم. معمولاً بزرگسالان از ترس اینکه اشتباهاتشان احمقانه به نظر برسد و دیگران به آن‌ها بخندند، از اشتباه کردن و قضاوت دیگران می‎ترسند و همین باعث می‌شود کمتر صحبت کنند یا اصلاً چیزی نگویند. همین امر فرآیند یادگیری شما را کُند می‌کند. بنابراین، باید بپذیرید که اشتباه بخشی از فرآیند یادگیری است و به استقبال تصحیح اشتباهاتتان بروید و ناامید نشوید.

سخن پایانی!

به خاطر داشته باشید که شما زمانی موفق خواهید شد که به آنچه می‌خوانید، عمل کنید و برای اقدام کردن هیچ زمانی بهتر از زمان حال نیست. حالا نوبت شماست که به ما بگویید چگونه انگیزۀ یادگیری زبان را در خود ایجاد کردید؟ چگونه این انگیزه را حفظ می‌کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:

https://www.theintrepidguide.com/motivation-to-learn-a-language/

https://www.youtube.com/watch?v=IAx7X_jvHcU

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=9

مقالات مرتبط

پنج مرحله‌ی یادگیری یک زبان جدید
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1145

اکتساب زبان فرایندی است که طی آن یک انسان گنجایش درک و دریافت یک زبان و همچنین توانایی استفاده از واژه‌ها برای...

مؤثرترین عوامل گرفتن نمره بالا در آزمون آیلتس
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1028

در این مقاله به نکاتی می‌پردازیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید شانس گرفتن نمره‌ی بهتر در آزمون آیلتس...

نویسندگان اگزوفونیک
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 821

کسانی که پشت پرده‌ی زبان و فرهنگی متفاوت، آزادانه با واژه‌ها می‌رقصند اگر به مطالعه‌ی رمان و رمان...