چگونه برای یادگیری زبان انگلیسی انگیزه‌ی لازم را به دست بیاوریم

چگونه برای یادگیری زبان انگلیسی انگیزه‌ی لازم را به دست بیاوریم
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 675
9/10
از 90 کاربر

 متاسفانه تعداد زیادی از زبان‌آموزان هستند که نسبت به مهارت‌های زبانی خود نگاه منفی دارند و با خود می‌گویند:

 انگلیسی صحبت کردن من پر از ایراد است.

 می‌ترسم صحبت کنم و افراد دیگر متوجه حرف من نشوند.

 سالهاست که زبان کار کردم اما انگلیسی من هنوز خوب نیست.

 همینطور افرادی هستند که فکر می‌کنند برای یادگیری زبان، حتما باید کلاس‌های خصوصی شرکت کنند و هزینه‌های گزافی بپردازند تا به نتیجه برسند. آنها معتقدند در کلاسهای گروهی زبان، رویکرد موفق نداشته‌اند. در صورتی‌که با قطعیت می‌توان گفت، تمام آموزشگاه‌ها و موسسات زبان‌آموزی در تلاش هستند تا شما به هدف خود برسید، شاید این مراکز کیفیت‌های گوناگونی را ارائه دهند، اما هدف اصلی همه‌ی آنها یادگیری زبان انگلیسی توسط زبان‌آموزان است.

 این را بدانید که تنها خود شما هستید که در این روند تاثیرگذارید و هسته اصلی یادگیری زبان فقط و فقط خود شمایید. قطعاً یک مدرس و آموزشگاه خوب در روند یادگیری شما مؤثر هستند؛ اما مهم ترین فرد برای طی کردن این مسیر شما هستید. بر خلاف تصور این افراد، کلاس‌های گروهی تاثیر مثبتی در روند یادگیری زبان دارد؛ زیرا افراد بیشتری در این مسیر شما را همراهی می‌کنند و در مواقع لزوم شما را به سمت جلو هدایت می‌کنند. کافیست ترس از صحبت کردن در جمع را کنار بگذارید و انتظار نداشته باشید از همان ابتدا مانند یک فرد بومی به زبان انگلیسی صحبت کنید. شما باید فعال باشید و مسئولیت یادگیری خود را بر عهده بگیرید تا با تلاش و تمرین، به نتیجه‌ی دلخواه خود برسید.

 به صورت کلی انسان بسیار موجود پیچیده ایست و مغز ما دارای توانایی‌های خارق العاده‌ی فراوانی است که  یادگیری یک زبان جدید، کوچک‌ترین و ساده‌ترین توانایی ذهن ماست. پس به خودتان باور داشته باشید تا به هدفتان برسید.

به منظور ایجاد انگیزه بیشتر در طول مسیر یادگیری زبان انگلیسی به شما پیشنهاد می‌کنیم موارد زیر را بخاطر بسپارید:

انگیزه

خود را با دیگران مقایسه نکنید

 بسیاری از زبان‌آموزان مهارت‌های خود را با افراد نیتیو(بومی) و یا افرادی که در سطح‌های بالاتر زبانی هستند، مقایسه می‌کنند که این کار بسیار اثر منفی بر روال یادگیری شما دارد. حقیقت این است که توانایی افراد در یادگیری متفاوت است؛ یعنی بعضی زودتر و بعضی با تلاش بیشتر به هدف خود، خواهند رسید، پس مقایسه هر فرد با فرد دیگری کار اشتباهیست.

از اشتباه کردن نترسید

 در مسیر یادگیری، شما نیازمند به خطا کردن هستید تا به موفقیت برسید. یک زبان‌آموز مبتدی در یادگیری زبان، مانند آن کودکی است که تازه شروع به حرف زدن کرده است و کسی انتظار ندارد از همان ابتدا خیلی روان و سلیس صحبت کند. بلکه با کمک همین آزمون و خطاهاست که پروسه رشد و یادگیری را طی می‌کند. شما هم مانند یک کودک، چون تازه شروع به یادگیری کرده‌اید با تکرار همین آزمون و خطاها می‌توانید به تسلط بر زبان انگلیسی دست پیدا کنید. پس از اشتباه کردن نترسید و از آنها در جهت رشد و توسعه‌ی خود بهره ببرید.

بر هدف خود تمرکز کنید

 هدف خود از یادگیری زبان انگلیسی رو بشناسید و در هنگام یادگیری زبان انگلیسی و در طی این مسیر هر زمان که دچار دلسردی شدید، هدف‌های خود را تصور کنید تا انگیزه‌ی لازم برای ادامه مسیر را پیدا کنید.

از مسیر یادگیری لذت ببرید

 از‌ آنجایی که یادگیری زبان یک فرایند زمان‌بر است و احتیاج به تمرین روزانه دارد سعی کنید در  این مسیر خلاق باشید و از روش‌های گوناگون و تمارین مختلف استفاده کنید تا روند یادگیری را برای خود لذت بخش کنید

خود را به چالش بکشید و به خودتان جایزه بدهید

تشویق و جایزه

 سعی کنید با تمرین‌های مختلف خود را به چالش بکشید و اگر به درستی پاسخ داده بودید، به خودتان جایزه بدهید تا با علاقه و انگیزه‌ی بیشتری به یادگیری زبان بپردازید.

 معمولاً ما زمانی انگیزه‌ی خود را از دست می‌دهیم که نمی‌دانیم، از کجا شروع کنیم؟ چه کتابی بخوانیم؟ چه چیزهایی را یاد بگیریم؟  و به همین دلیل، مسیر را نیمه کاره رها می‌کنیم. این را بدانید که نیمه کاره رها کردن هر چیزی بدترین کار ممکن است. برای مثال: بوکسوری که به داخل رینگ می‌رود، مانند آدمیست که وارد زندگی شده و حریف او هم همان مانع پیش رویش است. در این بین شاید دقایق کمی فرصت برای استراحت داشته باشد، اما باید بعد از یک استراحت کوتاه دوباره آماده‌ی مبارزه شده و سعی کند حریف خود را شکست دهد وگرنه این حریف است که او را ضربه می‌کند و تا زمانی که بازی به اتمام نرسیده، کسی  نمی‌تواند از رینگ خارج شود. پس باید با تمام قوا جنگید تا حریف را پشت سر گذاشت. ترک کردن و نیمه کاره رها کردن هر چیزی بدترین کار ممکن است. پس اگر تا الان تلاش کرده و موفق نشده‌اید، استراتژی‌های خود را عوض کنید تا مطمئن شوید که به اهداف خود خواهید رسید. این را بدانید که یادگیری زبان می‌تواند سکوی پرواز شما برای رسیدن به اهداف بزرگتری باشد.

منابع:

https://www.youtube.com/watch?v=iPVtwTkmcCc&t=5s

https://www.espressoenglish.net/10-practical-ways-to-motivate-yourself-to-study-english/

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=70

مقالات مرتبط

5 روش برای کمک به فرزندانمان در یادگیری زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 865

اهمیت زبان انگلیسی در دنیای امروز غیر قابل انکار است و تغییری در این رویه در آِینده‌ی نزدیک و دور قابل تصور نیست....

نمره عالی در اسپیکینگ آیلتس
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1131

آزمون مکالمه‌ی آیلتس یک گفت و گوی رودررو و غیررسمی با آزمون‌گیرنده می‌باشد که در هر دو نوع آیلتس آکادمیک...

یادگیری زبان انگلیسی به کمک تماشای فیلم
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1661

ما برای آسان‌تر کردن و لذت‌بخش‌تر کردن یادگیری زبان انگلیسی، می توانیم از فیلم و سریال استفاده کنیم. اما...