ویژگی‌های یک مدرس زبان خوب چیست؟

ویژگی‌های یک مدرس زبان خوب چیست؟
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 1709
9/10
از 15 کاربر

 هیچ کس یک معلم خوب را از یاد نخواهد برد. همه‌ی ما در ذهنمان یکی از معلمان خود را به خاطر داریم که با گذشت سال‌ها هنوز از او به نیکی یاد می‌کنیم و در بسیاری از امور، او را الگو قرار می‌دهیم. اما چه چیزی باعث می‌شود خاطرات یک معلم در ذهن ما حک شود؟

 باید بگوییم، عوامل زیادی از جمله: اخلاق، دانش و ادب در این مورد تاثیر گذار است. همه‌ی ما معلمی را که با محبت بیشتری با ما رفتار کرده است را بهتر از سایر مدرسان به یاد داریم. اما دانش و داشتن مهارت‌های لازم نیز از جمله عوامل تاثیرگذار در تبدیل یک مدرس خوب به یک مدرس ویژه است.

حالا اگر بحث یادگیری زبان باشد یکی از مهم‌ترین عوامل برای تشخیص یک مدرس خوب، توانایی‌ها و مهارت‌های زبانی و سطح تحصیلات و علم او به زبان انگلیسی است. از جمله مهمترین ویژگی های یک مدرس خوب زبان انگلیسی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1) تلفظ درست، مهارت در مکالمات و تسلط بر قواعد زبان

یکی از اساسی‌ترین و واضح ترین مهارت‌های لازم برای هر مدرس زبانی، قدرت تلفظ خوب، دایره‌ی واژگان قوی و تسلط بر قواعد و دستور زبان انگلیسی است. زبان آموزان باید بتوانند به مدرس خود اعتماد کنند تا یادگیری بهتر و مؤثرتری را داشته باشند. در دوره‌سرا مدرسان ما تمامی دوره های مربوط به تلفظ درست و تدریس مناسب و کاربردی قواعد زبان انگلیسی را گذرانده اند و شما می توانید با خیال راحت مسیر آموزشی خود را در کنار مدرسان مجرب ما طی کنید.

 2) اعتماد به نفس و تشویق زبان آموز به یادگیری

مدرس خوب

گاهی لازم است یک مدرس خوب، مانند یک بازیگر رفتار کند و با نمایش و یا استفاده از بیان و زبان بدن، دانش‌آموزانش را به کلاس درس متمرکز کند و آنها را علاقه‌مند نگه دارد.

 3) روش های تدریس خاص خود را داشته باشد

روش تدریس

وجه تمایز یک مدرس خوب با دیگر مدرسان می‌تواند در روش‌های تدریس او خلاصه شود. به طور مثال: وقتی که به جای تکرار کتاب‌های سنتی از روش‌های مدرن یادگیری، مانند، تماشای فیلم و گوش کردن به موسیقی و غیره استفاده می‌کنند.

 ۴) استفاده از تکنولوژی

استفاده از صفحه نمایش، وب سایت‌های معتبر، اپلیکیشن‌های خوب و کاربردی در کلاس درس، بخشی از شغل یک مدرس خوب است. یک مدرس خوب می‌تواند به شاگردانش طرز درست استفاده کردن از تکنولوژی، به منظور یادگیری بهتر را آموزش بدهد.

5) به روز شدن و آشنایی با آخرین و جدیدترین متد های آموزشی

یکی از ویژگی‌های مهم برای یک مدرس خوب تغییرپذیری است. همانطور که محققان هر ساله راه‌های متفاوت و بهتری برای یادگیری دانش آموزان مطرح می‌کنند، یک مدرس خوب هم باید مناسب با این روش‌ها، استفاده از متدهای جدید آموزشی را در مسیر کاری خود قرار دهد.               

 تمام مواردی که گفته شد می‌تواند از جمله خصوصیات و ویژگی‌های یک مدرس خوب زبان باشد پس حتماً در انتخاب خود دقت لازم را داشته باشید؛ زیرا یک مدرس مناسب می‌تواند برای تمام عمر مسیر زندگی شما را تغییر دهد.

من اگر خارم اگر گل چمن آرایی هست

که از آن دست که او می کشدم می رویم

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=27

مقالات مرتبط

اشتباهات رایج گرامری در زبان انگلیسی بخش اول
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 887

گرامر انگلیسی یکی از مشکل‌ترین قسمت‌های فرایند یادگیری زبان انگلیسی هست. برای همین دوره‌سرا اصرار دارد...

پنج مرحله‌ی یادگیری یک زبان جدید
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1147

اکتساب زبان فرایندی است که طی آن یک انسان گنجایش درک و دریافت یک زبان و همچنین توانایی استفاده از واژه‌ها برای...

تقویت گرامر بدون نیاز به روش‌های سنتی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 787

 یادگیری گرامر برای اکثر زبان‌آموزان، مبحث خسته‌کننده و استرس زایی است؛ زیرا می‌تواند بسیار گیج...