پنج مرحله‌ی یادگیری یک زبان جدید

پنج مرحله‌ی یادگیری یک زبان جدید
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 1146
9/10
از 22 کاربر

اکتساب زبان فرایندی است که طی آن یک انسان گنجایش درک و دریافت یک زبان و همچنین توانایی استفاده از واژه‌ها برای ساخت جمله و برقراری ارتباط را به دست می‌آورد. به طور کلی یک انسان برای اکتساب یک زبان جدید پنج مرحله را پشت سر می‌گذارد. زمان لازم برای عبور از هرکدام از این مراحل به عوامل مختلفی وابسته است، عواملی مانند سن و توانایی زبان‌آموز، تعهد آن‌ها برای یادگیری زبان جدید و استفاده از برنامه‌ی مناسب برای یادگیری زبان. در ادامه این پنج مرحله را نام می‌بریم و توضیح کوتاهی برای هرکدام ارایه می‌کنیم.

مرحله‌ 1: پیش تولید

پیش تولید

در این مرحله که بعضی آن را دوره‌ی صامت می‌نامند زبان‌آموز تلاش می‌کند واژه‌های جدید را بشنود و درکی از زبان جدید به دست آورد. زبان‌آموز می‌تواند واژه‌ها را از روی تخته و یا صفحه‌ نمایش کپی کند ولی ممکن است شنیدن یک زبان جدید برای مدت طولانی او را خسته کند.

ممکن است این مرحله تا شش ماه به زمان نیاز داشته باشد، البته ممکن است کمتر از یک ماه هم باشد.

مرحله 2: تولید ابتدایی

تولید ابتدایی

در این مرحله زبان‌آموزان برای تلفظ واژه‌های جدید تمرین می‌کنند و معمولاً 1000 واژه‌  و معنای آن‌ها را فرا می‌گیرند. همچنین آن‌ها با ساخت عبارت‌های کوتاهِ با واژه‌های جدید شروع به حرف زدن می‌‎کنند.

گذر از این مرحله به شش ماه تا یک سال زمان نیاز دارد.

مرحله‌ 3: پدید آمدن گفتار

پدید آمدن گفتار

دایره‌ی واژگان وسیع‌تر می‌شود و زبان‌آموزان تا پایان این مرحله حداقل 3000 واژه را یاد می‌گیرند. آن‌ها برای حرف زدن از عبارت‌ها و جمله‌های بلندتری استفاده می‌کنند و سوال می‌پرسند. علاوه بر آن زبان‌آموزان در این مرحله شروع می‌کنند به انجام تکالیف نوشتن و خواندن (reading and writing).

این مرحله از یک سال تا سه سال زمان نیاز دارد.

مرحله 4: گفتار روان در حد متوسط

متوسط

زبان‌آموزان به جای ترجمه از زبان مادریشان شروع به فکر کردن و تولید پاسخ‌ها به زبان جدید می‌کنند. تا انتهای این مرحله غالب افراد پیش از 6000 کلمه و معنای آن‌هارا یاد می‌گیرند. همچنین گفتار آن‌ها روان‌تر می‌شود و مهارت‌های خواندن و نوشتنشان پیشرفت می‌کند. هرچند ممکن است گرامر آن‌ها و یا زمان افعالی که در جمله‌هایشان به کار می‌برند به طور کامل صحیح نباشد.

طول این مرحله سه تا پنج سال است.

مرحله‌ 5: گفتار روان در حد پیشرفته

گفتار پیشرفته

افرادی که به این مرحله می‌‎رسند مهارت‌ها و دایره‌ی واژگان زبان دومشان را بهبود می‌بخشند. زبان‌آموزان از دوره‌های آموزشی فارغ می‌شوند و توانایی‌هایشان در زبان دوم نزدیک به فردی می‌شود که زبان مادریش را صحبت می‌کند. درک و دریافت آن‌ها بسیار بالا می‌رود ولی شاید نتوانند تمام عبارت‌های دانشگاهی را درک کنند.

این دوره یکی از زمان‌برترین مراحل کسب زبان جدید است و برای رسیدن به شناختی کافی و آکادمیک از زبان بین چهار تا ده سال زمان نیاز دارد.

چطور این مراحل را سریع‌تر طی کنیم

مراحل سریع

با یه حساب سر انگشتی ساده می‌شه فهمید رسیدن به مراحل بالاتر بسیار زمان بر خواهد بود. حالا فکر کنید قصد مهاجرت به کانادا و یا کشور‌های انگلیسی زبان دیگری داشته باشید. یا باید از 15 سال پیش شروع کرده باشید و یا به طور کلی قید مهاجرت رو بزنید. خبر خوب اینه که روش‌های آموزش زبان انگلیسی نوین که امروزه در اختیار ما قرار دارند می‌تونه رسیدن به مراحل بالاتر رو در زمان کمتری ممکن کنه. روش‌های نظیر آموزش آنلاین زبان انگلیسی که یادگیری زبان رو به دور از ترافیک و سفرهای خسته‌کننده‌ی درون شهری و یا حتی بین شهری ممکن کرده.

اینجا در دوره‌سرا بهترین مدرس‌های زبان انگلیسی به شما کمک می‌کنند که به صورت مجازی این مسیر و مراحل طولانی را در کمترین زمان ممکن طی کنید. حالا می‌خواد هدفتون کسب نمره‌ی خوب در آزمون آیلتس و یا تافل باشه یا بخواین مهارت انگلیسی محاوره‌ای و روزمره به دست بیارید.

برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی دوره‌سرا، میان‌بری برای رسیدن به هدفتون خواهد بود.

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=12

مقالات مرتبط

یادگیری زبان انگلیسی به کمک پادکست‌ها
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1567

بیایید صادق باشیم، شما فقط با نگاه کردن و مطالعه‌ی کتاب‌های کمکی نمی‌توانید زبان انگلیسی را یاد بگیرید و...

افعال قوی در رایتینگ انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1090

در این مقاله به تکنیکی در مهارت رایتینگ در انگلیسی پرداخته می‌شود که با آن می‌توانید بجای افعالی عادی و...

بهترین کتاب‌ها برای تقویت مهارت لیسنینگ
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 2618

مهارت گوش دادن یا لیسنینگ آزمون آیلتس، یکی از بخش‌هایی است که بسیاری از افراد از آن می‌ترسند زیرا با اندکی...