یادگیری زبان انگلیسی به کمک تماشای فیلم

یادگیری زبان انگلیسی به کمک تماشای فیلم
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 1543
8/10
از 28 کاربر

ما برای آسان‌تر کردن و لذت‌بخش‌تر کردن یادگیری زبان انگلیسی، می توانیم از فیلم و سریال استفاده کنیم. اما در این مطلب می خواهیم روش‌های درست به‌کارگیری این تکنیک را به شما آموزش بدهیم و سوالات متداول زبان‌آموزان در این مورد را پاسخگو باشیم.

تماشای چه نوع فیلم‌هایی در یادگیری زبان انگلیسی اثر‌گذار‌تر است؟

بیاید بپذیریم که هیچ فیلم معجزه آسایی که شما را یک شبه متخصص زبان خارجی کند وجود ندارد، پس به دنبال فیلم‌های آموزشی خاصی نروید. بهترین راه این است که فیلم‌ها و سریال‌هایی را انتخاب کنید که آنها را دوست دارید و از تماشای آن‌ها لذت می‌برید. اگر شما فقط به نظر دوستانتان در انتخاب فیلم توجه کنید و علاقه شخصی خودتان در این انتخاب دخیل نباشد، لذتی از تماشای آن فیلم نخواهید برد و نمی‌توانید بر روی یادگیری تمرکز کنید و این روش برای شما بی‌فایده خواهد شد.

پس باید به علایق خود توجه کنید. برای مثال اگر به ژانر جنایی و پلیسی علاقه‌مند هستید و یا درام و عاشقانه دوست دارید، به‌سراغ همان‌ها بروید. مطمئن باشید بهترین فیلم تاثیر‌گذار و مناسب برای شما، همان فیلمی است که دوست دارید. چون هدف ما از این تمرین، این است که کمی تفریح و سرگرمی به روند یادگیری‌مان اضافه کنیم، پس باید مطمئن شویم که در مسیر درستی پیش می‌رویم.

از کجا بدانیم که فیلم انتخابی‌، مناسب ما است؟

فیلمی را انتخاب کنید که مناسب سطح زبان فعلی شما باشد. برای مثال اگر در سطح مبتدی هستید به دنبال فیلم‌های سخت نروید و فیلم و سریال‌هایی که دیالوگ‌های ساده و روان دارند را انتخاب کنید. مثل سریال فرندز(دوستان) که فهمیدن دیالوگ‌های آن، خیلی راحت‌ و آسان است. مثلا در سطح مبتدی به دنبال فیلم‌هایی مثل رومئو ژولیت نروید، زیرا شکسپیر این اثر زیبا را به زبان انگلیسی قرن‌ها پیش نوشته است و کارایی مناسبی برای شما ندارد و فقط باعث دلسردی شما خواهد شد. 

همانطور که در مطالب قبلی توضیح دادیم یکی از موثر‌ترین تکالیف در سطوح مختلف دوره‌سرا، مووی تاک‌ها هستند.

در این نوع تمرینات، روش‌های اصولی و درستِ یادگیری زبان به کمک فیلم و سریال را به شما آموزش خواهیم داد و از شما می‌خواهیم بعد از تماشای فیلم، خلاصه‌نویسی کنید و توانایی‌های خود را به چالش بکشید، در ادامه مدرس‌ها، تکالیف شما را بررسی کرده و رفع اشکال برای شما انجام خواهد شد.

عبارات کوتاه را به خاطر بسپارید:

گاهی اوقات ما در فیلم‌ها، کلمات یا اصطلاحاتی را می‌شنویم که برای ما جالب و جذاب است. اصطلاحات عامیانه مثل:

Hell yeah, you betcha

این‌ها معمولا کلماتی هستند که در زبان عامیانه استفاده می‌شوند. سعی کنید آنها را تکرار کنید و لحن و تلفظ بازیگر فیلم را تقلید کنید و این‌کار را با پشتکار ادامه دهید تا زبان انگلیسی را به‌ صورت جذاب یاد بگیرید. 

استفاده از دیکشنری:

فیلم‌ها را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید و هروقت کلمه‌ای جدید شنیدید اما معنی آن را نمی‌دانستید با کمک دیکشنری، هم به معنی آن پی ببرید و هم کلمات مترادف آن را یاد بگیرید و دایره‌ی لغات خود را افزایش دهید. 

زیر نویس را نبینید:

پس از تماشای فیلم با زیرنویس، برای بار دوم همان فیلم را بدون زیرنویس تماشا کنید و آنچه می‌شنوید را بررسی کنید و سعی کنید معانی را به‌ خاطر بیاورید. اگر در سطح مبتدی هستید، شاید انجام این کار کمی برایتان دشوار به نظر برسد، نگران نباشید و با کمی پشتکار و تلاش، خواهید دید که مهارت شنوایی شما به مرور چقدر پیشرفت خواهد کرد.

از دفتر یادداشت استفاده کنید:

یادداشت برداری در زمان تماشای فیلم

در هنگام تماشای فیلم، یک دفتر یادداشت کنار خود بگذارید. با اینکار علاوه بر یادداشت کردن جملات مورد علاقه‌تان، می‌توانید توانایی‌های شنوایی و گفتاری خود را بهبود دهید. کافیست در ابتدا هر 5 ثانیه فیلم را متوقف کنید و هر آنچه شنیدید را یادداشت کنید و با صدای بلند تکرار کنید، بعد از مدتی ثانیه‌ها را افزایش دهید و به جای 5 ثانیه، بعد از 10 یا 20 ثانیه ، فیلم را متوقف کنید و یادداشت کنید. با این کار، بر روی تلفظ‌ها و کلمات متمرکز‌تر خواهید شد و مطمئن باشید خیلی زود نتیجه‌ی حیرت انگیز اینکار را خواهید داد.

خلاصه نویسی:

و در آخر مهم‌ترین کار خلاصه‌نویسی است. بعد از تماشای یک قسمت از سریال یا دیدن یک فیلم، خلاصه‌ای از آنچه برداشت کردید و دیده‌اید را از زبان خودتان و با استفاده از دایره‌ی کلمات‌تان یادداشت کنید. اینکار را بسیار توصیه می‌کنیم، زیرا مهارت‌های نوشتاری، گرامری، لغوی و املایی شما را تقویت خواهد کرد و در یادگیری شما تاثیر گذاری بالایی دارد.

شما در هنگام تماشای فیلم برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی، از چه تکنیک‌هایی استفاده می‌کنید؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:

https://www.google.com/amp/s/tipsmake.com/why-should-you-learn-english-through-movies-and-how-to-learn-to-be-effective.amp

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=11

مقالات مرتبط

سریع‌ترین روش یادگیری زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1401

چگونه در کمترین زمان زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟ این سوال یکی از پرطرفدارترین پرسش‌های افرادی است که قصد یادگیری...

تفاوت‌های بین Adjectives و Adverbs در زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 11569

در این مقاله ما به تفاوت های این دو مورد می پردازیم، روش استفاده از آن‌ها را به شما می‌گوییم و به شما نشان...

آزمون ماک آیلتس چیست و چه اهمیتی دارد؟
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 929

اگر شما قصد شرکت در آزمون آیلتس را داشته باشید تا به امروز حتماً اسم آزمون ماک به گوش شما خورده است. اما اگر...