علت تعلیق آزمون‌های جی‌آر‌ای و تافل در ایران

علت تعلیق آزمون‌های جی‌آر‌ای و تافل در ایران
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 1400
8/10
از 28 کاربر

تعلیق تافل

گزارش‌ها نشان می‌دهد آزمون تافل و جی آر ای (GRE) تا اطلاع ثانوی آزمون هایشان را به حالت تعویق درآوردند.

به نظر می‌رسد دلیل این اقدام پایان مجوز دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی ایالات متحده، یکی از ارگان‌های تحت نظارت وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، باشد.

پس از اعمال تحریم‌های اقتصادی بر ضد ایران توسط ایالات متحده، شرکت‌ها و موسساتی که می‌توانند با وجود این تحریم‌ها به فعالیت در ایران بپردازند باید از سازمان فوق ذکر مجوز دریافت کنند. با توجه به پایان مدت این مجوز تافل آزمون‌های خودش را برای مدتی در ایران به حالت تعویق درآورده است.

البته این اولین باری نیست که چنین اتفاقی رخ داده است. در سال 2010 هم چنین اتفاقی پیش آمد و مسئولین سازمان E.T.S. دلیل آن را عدم توانایی در دریافت وجه آزمون اعلام داشته‌اند. به نظر نمی‌رسد این روند دائمی بوده باشد و شما در هر مرحله از یادگیری زبان انگلیسی هستید (برای تعیین سطح از این لینک استفاده کنید) نباید دلسرد شوید.  ولی در همین حین شما می‌توانید با آزمون‌های معتبر دیگر زبان که در پایین به آن‌ها اشاره خواهد شد آشنا شوید.

آیلتس

آیلتس

مانند تافل IELTS یکی از محبوب‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی به شمار می‌رود. نتیجه‌ی این آزمون برای مجموعه‌ای از مشاغل معتبر می‌باشد و می‌توان برای مهاجرت به بعضی کشور‌ها از آن استفاده کرد.

از ابتدای سال 2022 هر شرکت کننده‌ی واجد شرایطی می‌توانید به طور آنلاین در نسخه‌ی آکادمیک آن شرکت کند.

نمره‌ی این آزمون از 0-9 است. برای ورود به دوره‌هایی که به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شوند نمراتی بین 5.5 تا 6.5 کفایت می‌کند. هزینه‌ی شرکت در این آزمون بسته به جغراقیا متغیر است. برای مثال برای شرکت در این آزمون در ایالات متحده شما باید بین 214-240 دلار پرداخت کنید ولی در نروژ این هزینه به 331-337 دلار می‌رسد. شما پس از شرکت در این آزمون می‌توانید به مدت دو سال از مدرک آن استفاده کنید.

همچنان مانند گذشته دوره‌های ما برای آمادگی شرکت در آزمون آیلتس در دسترس زبان‌آموزان است و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

پی‌تی‌ای آکادمیک: آزمون زبان انگلیسی پیرسون

(PTE Academic: Pearson English Language Test)

پی تی ای

این روزها مقبولیت پی‌تی‌ای آکادمیک در میان دانشگاه‌های بیشتر شده است و در صورت تایید دانشگاه می‌توان از آن به عنوان مدرک زبان، به عنوان یکی از ملزومات ورود به دانشگاه، استفاده کرد.

برای خلاف آیلتس و تافل این آزمون دارای سه بخش است:

گفتار و نگارش (Speaking and Writing)

خواندن (Reading)

گوش دادن (Listening)

طول مدت این آزمون 2 ساعت است و می‌توان به صورت آنلاین در آن شرکت کرد. نمرات آن از 10-90 محاسبه می‌شود. اکثر دانشگاه‌ها نمره‌ی حداقلی 50-60 را می‌طلبند.

مانند آیلتس هزینه‌ی شرکت در این آزمون با توجه به مکان متغیر است. در ایالات متحده هزینه‌ی آن 200 دلار و در استرالیا 246 دلار آمریکا می‌باشد. اعتبار مدرک این آزمون دو سال است.

Cambridge English Qualifications

سنجش زبان انگلیسی کمبریج (که در گذشته به نام آزمون انگلیسی به عنوان زبان دوم دانشگاه کمبریج شناخته می‌شد) سازمانی غیرانتفاعی برای ارایه مدرک برای سطوح مختلف در زبان است. این موسسه‌ آزمون‌های متعددی ارایه می‌دهد که در زیر به چند نمونه می‌پردازیم.

B2 First

در گذشته با عنوان FCE: اولین مدرک زبان، شناخته می‌شد. در مقایسه با آیلتس امتیازی در حدود 5.5-6.5 خواهد بود

C1 Advanced

این مدرک در گذشته با عنوان CPE: مدرک انگلیسی پیشرفته، شناخته می‌شد. در مقایسه با آیلتس امتیازی نظیر 6.5-8.0 می‌باشد. در بسیاری از دانشگاه‌های بریتانیا، 9000 موسسه‌ی آموزشی و مشاغل مختلف در دنیا اعتبار دارد. شرکت در آن در حدود 4 ساعت زمان می‌برد.

C2 Proficiency

در سالیان دور به آن CPE: مدرک تخصص در انگلیسی، گفته می‌شد. بالاتر از بالاترین حد تافل می‌باشد. نزدیک به 8.5 و بالاتر در آزمون آیلتس است. 4 ساعت زمان می‌برد.

تمام آزمون‌های بالا 4 بخش دارند.

گفتار (Speaking)

نگارش (Writing)

خواندن و استفاده از انگلیسی (Reading and Use of English)

گوش دادن (Listening)

این آزمون بیشتر در انگلستان استفاده می‌شود ولی در کشورها و موسسات آموزشی در سرتاسر دنیا معتبر است.

برخلاف آزمون‌های دیگر تاریخ انقضا ندارد ولی هر دانشگاه می‌تواند نتایج بالای 2-3 سال را قبول نکند.

در آخر شما می‌توانید بدون در نظر گرفتن آزمونی که می‌خواهید در آن شرکت کنید به یادگیری زبان انگلیسی خود ادامه دهید. اگر علاقه دارید بیشتر درباره‌ی تفاوت‌های آیلتس و تافل بخوانید به این مقاله سر بزنید.

منابع:

https://www.toeflresources.com/blog/toefl-and-gre-suspended-in-iran/

https://www.nytimes.com/2010/07/18/world/middleeast/18tehran.html

https://www.mastersportal.com/articles/345/the-complete-guide-to-english-language-certificates.html#:~:text=1.,locations%20without%20an%20internet%20connection.

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=31

مقالات مرتبط

آزمون ماک آیلتس چیست و چه اهمیتی دارد؟
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1085

اگر شما قصد شرکت در آزمون آیلتس را داشته باشید تا به امروز حتماً اسم آزمون ماک به گوش شما خورده است. اما اگر...

7 روش برای بهبود مهارت فکر کردن به زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1153

اگر شما جزو کسانی هستید که می‌خواین زبان انگلیسی رو از صفر تا صد یاد بگیرید و شروع به تحقیق درباره‌ی چگونگی...

بازار کار زبان انگلیسی در ایران
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1395

در این مقاله به موضوع تاثیر یادگیری زبان انگلیسی بر فرصت‌های شغلی جدید پرداخته می‌شود. ما در این مقاله با ذکر...