آیلتس یا تافل؛ کدوم رو انتخاب کنم؟

آیلتس یا تافل؛ کدوم رو انتخاب کنم؟
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 327
10/10
از 23 کاربر

زمانی که شما مراحل متوسط یا همون Intermediate زبان انگلیسی رو پشت‌ سر گذاشته باشید و در دوره‌های پیشرفته به زبان آموزی ادامه بدید وقتشه به فکر آزمون زبانی باشید که می‌خواین توش شرکت کنید. آزمون‌های زبان انگلیسی زیادی در دنیا وجود داره، ولی مهم‌ترین اونا آیلتس و تافل هستند. انتخاب از بین این دو آزمون معمولاً توسط خود زبان‌آموز گزینش می‌شه. چون هردوی آن‌ها معتبر هستند و در جوامع آکادمیک مورد قبولند، ولی در بعضی مواقع ممکنه برای مهاجرت به کانادا و یا استرالیا از شما مدرک آیلتس رو بخوان. در زیر ما به شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو آزمون اشاره می‌کنیم تا بتونید گزینه‌ی مناسب برای خودتون رو انتخاب کنید و یادگیری زبان انگلیسی رو هدفمند‌تر ادامه بدید.

برای انتخاب یکی از این دو آزمون به این سوالات پاسخ دهید

انتخاب

پاسخ به این سوالات خیلی مهمه. به این نکته توجه کنید که آیلتس توسط دانشگاه کمبریج و آزمون تافل توسط ETS، شرکتی در نیوجرسی آمریکا برگزار می‌شوند. چگونگی برگزاری و نظارت بر آزمون‌ها هم متفاوت خواهد بود.

شما بیشتر با لهجه‌ی بریتیش ارتباط برقرار می‌کنید یا لهجه‌ی امریکن؟

اگر شما بیشتر با لهجه‌ی بریتیش سروکار داشته‌اید آیلتس رو انتخاب کنید چون لغات و گویش یا همان لهجه بیشتر بریتیش است. اگر شما فیلم و سریال‌های آمریکایی زیاد دیده‌اید و زبان انگلیسی محاوره‌‌ای آمریکایی را می‌پسندید سراغ آزمون تافل برید.

بین گستره‌‎ی پهناور واژه‌های آمریکایی شمالی و عبارات محاوره‌ای آن و یا با مدل بریتیش، شما با کدام راحت‌ترید؟

مانند بالا، اگر امریکن را می‌پسندید تافل و اگر با بریتیش راحتید آیلتس.

آیا سرعت تایپ کردن شما بالا است؟

همانطور که در زیر به آن اشاره خواهد شد، بخش نگارش در تافل باید تایپ شود ولی در آیلتس جوابتان با خط خودتان خواهد بود.

آیا شما می‌خواهید آزمون زود تمام شود؟

اگر شما در زمان آزمون دادن استرس می‌گیرید آیلتس را انتخاب کنید. آزمون تافل در حدود 4 ساعت زمان می‌برد در حالی که آزمون آیلتس در حدود 2 ساعت و 45 دقیقه می‌باشد. ولی به خاطر داشته باشید کوتاه‌تر به معنی آسان‌تر نیست.

آیا شما با شکل‌های مختلف پرسشنامه راحتید؟

تقریباً تمام آزمون تاقل چهارگزینه‌ای است ولی در مقابل آزمون آیلتس پرسشنامه‌های مختلفی دارد مانند سوالات چند گزینه‌ای، پر کردن جای خالی، پیدا کردن رابطه و غیره.

آیا در نکته برداری ماهرید؟

نکتع برداری در هر دو آزمون مهم است ولی در آزمون تافل مهمتر است. همانطور که در بخش لیسنینگ خواهید دید از مهارت نکته برداری در آزمون تافل زیاد استفاده می‌شود. در آزمون آیلتس از شما خواسته می‌شود در زمان شنیدن به سوال‌ها پاسخ دهید.

تفاوت‌های اصلی

پرسشنامه

در خواندن (Reading)

تافل – شامل 3 تا 5 بخش بیست دقیقه‌ای می‌شود. مباحث آکادمیک هستند. پرسش‌ها چند گزینه‌ای هستند.

آیلتس – 3 بخش بیست دقیقه‌ای است. مانند تافل مباحث آکادمیک است. شکل پرسش‌ها متفاوت است (جای خالی، تطبیق دادن و غیره)

در گوش‌دادن (Listening)

تافل – مجموع مواردی که باید به آن‌ها گوش دهید 40 تا 6 دقیقه است که شامل بحث‌های دانشگاهی و سخنرانی‌ها است. نکته برداری می‌شود و پرسش‌ها چند گزینه‌ای هستند.

آیلتس – پرسش‌های گوناگون به شکل‌های مختلف وجود دارد. طول مباحثی که باید به آن‌ها گوش دهید متفاوت است. شما در پایان یک بخش‌ به سوال‌ها جواب می‌دهید و بعد به سراغ بخش بعدی این قسمت از آزمون می‌روید.

در نگارش (Writing)

تافل – دو بخش دارد و در کامپیوتر تایپ می‌شود. ابتدا باید مطلبی در پنج پاراگراف و بین 300 تا 350 کلمه بنویسید. نکته برداری در بخش دوم مهم است چون باید بعد خواندن قسمت‌هایی از یک متن آکادمیک و گوش دادن به یک سخنرانی در همان باب، پاسخ خود را در 150 تا 250 کلمه بنویسید، این بخش ترکیبی از رایتینگ و لیستنیک و ریدینگ است.

آیلتس – این آزمون هم دو بخش دارد. ابتدا باید مطلب کوتاهی در 200 تا 250 کلمه بنویسید و سپس از شما خواسته می‌شود به یک گراف و یا نمودار نگاه کنید و اطلاعات داخل آن را به طور خلاصه مکتوب کنید.

در گفتار  (Speaking)

تافل – از شما خواسته می‌شود پاسخ‌های خود به 6 سوال مختلف که بر اساس یک توضیح یا مکالمه‌ی کوتاه مطرح می‌شود در کامپیوتر ضبط کنید. پاسخها باید 45 تا 60 ثانیه باشد. بخش اسپیکینگ 20 دقیقه به طول می‌انجامد.

آیلتس – بین 12 تا 14 دقیقه زمان می‌برد. بجای کامپیوتر آزمون‌گیرنده حضور دارد. بخشی برای آماده سازی وجود دارد بعد شما باید با توجه به چیزهایی که به شما نشان می‌دهند صحبت کنید و در نهایت بحثی طولانی‌تر در باب موضوعی مرتبط.

منبع

https://www.thoughtco.com

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=24

مقالات مرتبط

تکنیک‌های ریدینگ در آیلتس
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 199

 ریدینگ، پایه‌‌ی اصلی رایتینگ است و شما برای کسب یک امتیاز مناسب در آزمون آیلتس، باید تکنیک‌های...

افعال قوی در رایتینگ انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 302

در این مقاله به تکنیکی در مهارت رایتینگ در انگلیسی پرداخته می‌شود که با آن می‌توانید بجای افعالی عادی و...

ده مرجع عالی برای گرامر زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 208

در حال حاضر زبان انگلیسی پر استفاده ترین زبان دوم در دنیا است و هر روز به این تعداد افزوده می‌شود. خوشبختانه منابع...