بهترین روش های آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان

بهترین روش های آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 527
7/10
از 28 کاربر

 همه‌ ما می‌دانیم که یادگیری زبان در سنین پایین نتایج بهتر و ماندگارتری را برای ما به همراه خواهد داشت. هر چند که بعضی از خانواده‌ها بر این باورند که نوجوانان، بیشتر وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی می‌گذرانند و نسبت به یادگیری بی تفاوت هستند؛ اما باید گفت نوجوانی دوران شور و هیجان و انرژی است و معمولاً میل به پیشرفت و ترقی در آن دوره از زندگی انسان پررنگ‌تر از بقیه ادوار است. وظیفه‌ی ما، به عنوان بزرگسالان این است که انرژی و پتانسیل نوجوانان را به سمتی درست هدایت کنیم.

برگزاری کلاس‌های سرگرم کننده و پر انرژی برای نوجوانان و علاقه‌مند کردن آنها به یادگیری، نیازمند رعایت کردن چند نکته اصلی است، که به آنها اشاره می‌کنیم:

 1. یافتن علایق مشترک

نوجوانان عزیز، شما باید در ابتدای مسیر، برای رسیدن به بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی، علایق خود را بیابید. این علایق می‌تواند خواه موسیقی باشد، خواه تماشای فیلم و سریال. با شناخت این علایق می‌توانید آنها را الهام‌بخش مسیر خود قرار دهید. به طور مثال: استفاده از فیلم و سریال برای تقویت مهارت‌های گفتاری و شنیداری بسیار موثر است. برای تمرین شما می‌توانید یک صحنه از فیلم را انتخاب کنید و به صورت بی صدا نگاه کنید و بداهه روی آن صحبت کنید و حدس بزنید که بازیگر چه دیالوگی می‌گوید. بعد همان صحنه را با صدا گوش کنید و ببینید آیا دیالوگ‌های پیشنهادی شما شبیه به دیالوگ های اصلی بوده است یا نه. با کمک این تمرین شما یک یادگیری سرگرم کننده همراه با تفریح و مناسب سن‌تان را خواهید داشت.

 2. استفاده از مسائل و موضوعات روزمره در مسیر یادگیری

 بسیاری از مواقع، کتاب‌های درسی نمی‌توانند نوجوانان را درگیر خود کنند و انگیزه‌ی لازم برای یادگیری موضوعات مختلف را به آنها نمی‌دهند. اما با استفاده از موضوعات مورد علاقه‌ی نوجوانان و بحث‌های روز، می‌توان توجه آنها را به کلاس درس معطوف کرد. به طور مثال، مطرح کردن موضوعات سیاسی برای یک نوجوان پانزده ساله، جذابیت زیادی ندارد، در نتیجه علاقه‌ی کمتری هم به درس نشان خواهد داد. اما با انتخاب یک موضوع مناسب با سن و علایق نوجوانان، مثل موسیقی، می‌توان آنها را مجذوب کلاس‌های درسی و یادگیری زبان انگلیسی کرد.

3. کنار گذاشتن قواعد و قوانین گرامری

گرامر

یکی از جذاب ترین مسائل یادگیری یک زبان، یادگیری مطالبی است که در کتاب ها نیست. زبان دائماً در حال تغییر است و این چیزی است که آن را بسیار جذاب می‌کند. از آنجایی که یکی از تفریحات نسل جوان، گوش دادن به موسیقی است و موسیقی هم دارای زبان خاص خود می‌باشد وگاهی برای میزان شدن قافیه‌ها و نگاه داشتن ریتم آهنگ، ترانه‌سرا مجبور می‌شود، قوانین گرامری را زیر پا بگذارد و ساختار جدیدی را بسازد، نوجوانان با جملاتی مواجه می‌شوند که منطبق بر قواعد دستوری زبان انگلیسی نیست و در درک آن به مشکل برمیخورند. به همین دلیل لازم است گاهی اوقات در طول آموزش زبان انگلیسی قواعد را کنار گذاشته و به یادگیری زبان محاوره‌ای و روزمره انگلیسی که بیشتر مورد استفاده نسل جوان است بپردازیم و به کمک این تمارین اصطلاحات عامیانه را بهتر بیاموزیم.

 شکی نیست که آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان در مقایسه با کودکان خردسال و یا بزرگسالان چالش‌های بیشتری دارد و تکنیک‌های خاص خود را می‌طلبد. اما ما به شما قول می‌دهیم که با کمک روش های جدید و خلاقانه می‌توان مسیر یادگیری آسان و سرگرم کننده ای را برای نسل‌های مختلف فراهم ساخت.

منبع:

https://www.fluentu.com/blog/educator-english/teaching-english-to-teenagers/

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=30

مقالات مرتبط

10 نکته ساده ولی بسیار مفید برای بهبود گرامر انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 455

گرامر یکی از گیج کننده‌ترین بخش‌ها در فرایند یادگیری زبان انگلیسی می‌باشد. خوشبختانه دوره‌سرا برای...

پادکست با متن از کجا پیدا کنیم
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 5864

حتماً تا الان با روش کار دوره‌سرا آشنا شدید و می‌دونید روش‌های نوینش برای تدریس زبان انگلیسی، نیاز به...

تکنیک‌های ریدینگ در آیلتس
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 474

 ریدینگ، پایه‌‌ی اصلی رایتینگ است و شما برای کسب یک امتیاز مناسب در آزمون آیلتس، باید تکنیک‌های...