یادگیری لغات کاربردی، برای آزمون آیلتس

یادگیری لغات کاربردی، برای آزمون آیلتس
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 1060
7/10
از 85 کاربر

شاید مبحث کلمات، بخش اختصاصی در آزمون‌های آیلتس نداشته باشد. اما به نوبه‌ی خود در ارزیابی دیگر مهارت‌های زبانی، اعم از اسپیکینگ، لیسنینگ، رایتینگ و ریدینگ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور مثال در بخش آزمون اسپیکینگ، ۲۰ تا ۳۰ درصد امتیازات بر اساس دایره‌ی لغات شما به دست می‌آید. همینطور برای مباحث ریدینگ و رایتینگ، باید از کلمات مختلف با تلفظ و املای مناسب استفاده کنید. اینها دلایلی کافیست، که از همین الان شروع به تهیه‌ی واژگان غنی کنید تا به شما کمک کند که در آزمون آیلتس امتیاز بهتری را کسب کنید. اما سوال اصلی اینجا شکل می‌گیرد که چگونه دایره‌ی لغات خود را برای آزمون آیلتس افزایش دهیم؟

ما به شما استفاده از فلش کارت‌ها و روش‌های سنتی یادگیری لغات، مثل: خواندن و حفظ کردن را پیشنهاد نمی‌کنیم. در دوره سرا ما از شیوه های نوین و لذت بخش یادگیری استفاده خواهیم کرد تا در طول مسیر دچار دلسردی و خستگی نشویم. به طور مثال:

 1. دنبال کلماتی بگردید که نمی‌دانید

همان اندازه که یادگیری کلمات عامیانه مهم است، یادگیری کلمات دشوار که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز می‌تواند بین شما و دیگر داوطلبان تمایز ایجاد کند. پس پیگیر لغاتی باشید که درباره آنها اطلاعات کافی ندارید.

این کلمه ممکن است در وهله برای شما عجیب به نظر برسد، اما استفاده از این کلمات پیچیده، می‌تواند تاثیر خوبی بر آزمون گیرنده داشته باشد.

 2. از واژگان آیلتس یک دفترچه درست کنید.

نت برداری

می‌توانید کلمات مختلفی را که از طرق گوناگون یاد می‌گیرید در یک دفترچه یادداشت کنید. با این کار می‌توانید قبل از امتحان، تمامی کلمات مناسب آزمون را که گردآاوری کرده‌اید، مرور کنید.

نکته: هرگز کلمه را به تنهایی در دفترچه خود یادداشت نکنید، بلکه جمله‌ای که کلمه در هست را یادداشت کنید.

3. تمرین کنید اما اغراق نکنید.

 وقتی کلمات جدید را یاد می‌گیرید، سعی کنید آنها را در زندگی واقعی خود مورد استفاده قرار دهید. به طور مثال: از خود سوال بپرسید و با توجه به کلماتی که به تازگی آموخته‌اید به مدت ۱ تا ۲ دقیقه شروع به پاسخگویی کنید. اما در عین حال مطمئن شوید که در گفتار خود مبالغه نمی‌کنید و از کلمات به درستی و در جای خود استفاده می‌کنید. به خاطر داشته باشید، شما نباید چند کلمه پیچیده را پشت هم و در یک جمله به کار ببرید. پس در گفتار خود اغراق نکنید و خیلی روان به سوالات پاسخ دهید.

4. از اپلیکیشن های ساخت واژگان استفاده کنید.

 این روزها اکثر افراد گوشی هوشمند دارند و به راحتی می‌توانند از اپلیکیشن‌های مختلف و مناسب با خواسته‌های خود بهره ببرند. شما می‌توانید برای تقویت واژگان خود از برنامه‌های مختلف استفاده کنید که نه تنها دارای درک کلمات هستند، بلکه شامل تمرین‌ها، معانی و مترادف‌هایی هستند که می‌تواند بسیار به شما کمک کند. همچنین به راحتی می‌توانید در اوقات فراغت خود از این برنامه ها استفاده کنید. برای مثال:

Magoosh

7 little words

Word to word

Power vocab

5. روزنامه بخوانید

خواندن روزنامه

خواندن، یکی از بهترین عاداتی است که می‌تواند آشنایی با لغات جدید را برای شما به ارمغان بیاورد. شما می‌توانید از خواندن روزنامه‌ها و مقالات شروع کنید یا حتی کتاب‌ها و رمان‌هایی که به آنها علاقه مندید، تا با نحوه‌ی استفاده‌ی کلمات مختلف بهتر آشنا شوید.

 6. فیلم ببینید و پادکست گوش دهید

 بهترین راه یادگیری کلمات جدید، زمانی است که آنها، توسط دیگران مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ برای همین می‌توانید برنامه‌های تلویزیونی، کانال‌های خبری، فیلم‌ها و ویدیو‌های یوتیوب، همچنین پادکست‌ها، آهنگ‌ها و کانال‌های رادیویی را منابع خوبی برای یادگیری لغات جدید قرار دهید.

این را بدانید که همیشه شروع یک کار بهتر از به تاخیر انداختن آن است، پس از همین حالا دایره‌ی لغات خود را برای آزمون آیلتس تقویت کنید.

 شما برای تقویت واژگان خود از چه روش هایی استفاده می‌کنید نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منابع:

https://ieltsninja.com/content/improve-vocabulary-for-ielts/

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=40

مقالات مرتبط

بهترین سایت‌ها برای تمرین مکالمه انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 7939

یکی از بهترین روش‌های تقویت مهارت صحبت کردن به انگلیسی، حرف زدن با یک انگلیسی زبان است. در این مقاله به شما نشان...

نمونه متن ریدینگ آیلتس
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 4618

در این مقاله متنی که ممکن است در آزمون آیلتس در اختیار شما قرار بگیرد آورده شده. همچنین در انتها نمونه‌ی سوالات بر...

یادگیری زبان انگلیسی به کمک تماشای فیلم
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1661

ما برای آسان‌تر کردن و لذت‌بخش‌تر کردن یادگیری زبان انگلیسی، می توانیم از فیلم و سریال استفاده کنیم. اما...