چطور به فرزندانمان در یادگیری زبان انگلیسی کمک کنیم

چطور به فرزندانمان در یادگیری زبان انگلیسی کمک کنیم
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 844
8/10
از 38 کاربر

شاید شما به تاثیر مهمی که بر یادگیری زبان انگلیسی فرزندتان دارید واقف نباشید. در سن کم آن‌ها راحت‌تر با زبان جدید ارتباط برقرار می‌کنند. شما می‌توانید عروسکی سخن‌گو که به انگلیسی صحبت می‌کند به آن‌ها بدهید و یا به انگلیسی با آن‌ها صحبت کنید. ولی وقت بزرگتر شدند تاثیر شما بیشتر می‌شود. در این مقاله ما به شما نشان می‌دهیم که چطور می‌توانید با روشی سرگرم کننده و بدون استرس به یادگیری زبان انگلیسی فرزند نوجوانتان کمک کنید. قرار نیست آن‌ها را مجبور به کاری کنید، چون نتیجه‌ی عکس دارد، در این فرایند اعتماد به نفس و آگاهی به توانایی‌های خود خیلی مهم است. تمرکز این مقاله بر روی نوجوانان است ولی شاید بتوان از بعضی نکات آن برای بچه‌های کوچک‌تر هم استفاده کرد.

1. برای آن‌ها نسخه‌ی انگلیسی کتاب‌های مورد علاقه‌یشان را بگیرید

کتاب انگلیسی

اگر مطالعه به انگلیسی برای فرزند شما کاری طاقت فرسای‌ است، تهیه‌ی کتاب مورد علاقه‌ی آن‌ها به زبان انگلیسی می‌تواند روشی ساده برای لذت‌بخش کردن آن باشد. در این روش اگر با واژه‌ای آشنا نبودند لازم نیست سراغ لغت‌نامه بروند، بر اساس تجربه‌ی قبلی می‌توانند از دل متن معنای آن را استخراج کنند. خواندن یک کتاب به زبان انگلیسی شاید سخت باشد و ممکن است خط داستان را از دست بدهند؛ ولی وقتی با روایت آشنا هستند تجربه دل‌پذیر‌تر و دنبال کردن خط داستان راحت‌تر است. در دوره‌های ما که مخصوص آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان است، به مطالعه بسیار اهمیت داده می‌شود و این روش می‌تواند در یادگیری زبان انگلیسی بسیار مفید باشد.

2. همراه آن‌ها زبان دیگری یاد بگیرید

تمرین با کودک

اگر سطح انگلیسی شما بالا است، بهبود زبان انگلیسی خود در کنار فرزندانتان ممکن است آن‌‎ها را دل سرد کند. ولی یادگیری یک زبان جدید، همراه شدن با آن‌ها در پروسه‌ی درک مفاهیم زبان دیگر و انجام فعلی مشترک می‌تواند به عنوان کاری گروهی نه تنها برای یکدیگر جذاب باشد؛ می‌تواند با درست کردن محیطی کارگاهی برای انتقال و به اشتراک‌گذاری تجربیات و بهره‌گیری از توانایی‌ها و مهارت‌های یادگیری یک زبان جدید به یکدیگر، تاثیر مثبتی در فرایند یادگیری بگذارد. البته اگر شما از سطح مهارت‌های انگلیسی خود راضی نیستید و بخواهید می‌توانید با دوره‌های ما که برای شما مناسب است شروع به یادگیری زبان انگلیسی کنید.

3. انجام کارهای ساده به انگلیسی و استفاده از انگلیسی برای چیزهای دم دستی

اگر در زمان خاصی، مثل صرف غذا، شما فرزندتان را ملزم به صحبت به زبان انگلیسی کنید شاید اضطراب‌زا باشد، چون هم فشاری روی آن‌ها برای انجام صحیح وجود دارد و هم ممکن است برای بیان خود با مشکل روبرو شوند. شاید در مراحل ابتدایی یادگیری زبان انگلیسی دایره واژگان آن‌ها وسیع نباشد و نتوانند پاسخ مناسبی ارایه کنند برای همین شما به جای صحبت کردن، نمایشی از روی یک کتاب آموزش انگلیسی اجرا خواهید کرد و این ممکن است تاثیر منفی بر یادگیری نوجوان شما بگذارد.

کاری که شما می‌توانید انجام دهید استفاده از زبان انگلیسی برای کارهای دم دستی است. برای مثال خواسته‌هایی که نیاز به پاسخ ندارد و یا جواب آن یک "بله" یا "خیر" ساده است و یا جمله‌های خبری.

برای نمونه:

“I’m going shopping, would you like to come with me?” 

و یا

“Your grandma is coming round later”

عباراتی که با واژه‌های ساده‌ی انگلیسی ساخته شده و به راحتی قابل درک هستند.

4. آن‌ها را از یادگیری زبان‌های دیگر منع نکنید

اگر انگلیسی اولویت آن‌ها است، که به واقع پر کاربردترین زبان دنیا می‌باشد، شاید توجه به زبان‌های دیگر به نظر شما باعث شود آن‌ها از مسیر درست خارج شوند. برای همین آن‌ها را برای تمرکز بر روی انگلیسی ترغیب می‌کنید. ولی شاید برنامه‌ی خوبی نباشد، چون یادگیری زبان‌های دیگر ممکن است برای انگلیسی فرزندتان مفید باشد. این موضوع ربطی به سن ندارد.

بله، زبان‌آموزانی که به طور هم زمان چند زبان را یاد می‌گیرند ممکن است واژه‌ها را با هم قاطی کنند و یا با زبانی من درآوردی که مخلوط چند زبان است صحبت کنند. ولی از طرفی این کار باعث می‌شود آن‌ها ساختار زبان‌ها را با هم مقایسه کنند و درک بهتری از آن‌ها کسب کنند.

5. سیستم‌های الکترونیکی مانند کنسول بازی را بر روی انگلیسی تنظیم کنید

بازی کامپیوتری

بله درست است، با این کار دایره‌ی فرزند شما بیشتر به سمت "Level up" و "Game Over" خواهد رفت و زیاد مناسب شغل آینده‌یشان نخواهد بود ولی هر تمرینی مفید است. و تغییر زبان یک سیستم به انگلیسی روشی بدون استرس برای تمرین کردن است و مانند بخش کتاب‌ها، بخاطر آشنایی با کار با آن‌ها سر در گم نمی‌شوند. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با دوره‌های جونیور دوره‌سرا از اینجا به اینستاگرام ما سر بزنید.

منبع:

https://www.oxford-royale.com/articles/10-ways-help-child-learn-english/

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=34

مقالات مرتبط

تاثیر کلاس‌ها‌ی گروهی آنلاین در یادگیری زبان چیست؟
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1592

آیا کلاس زبان به صورت خصوصی تاثیر بیشتری در یادگیری دارد یا کلاس گروهی؟ چگونه مدرس در یک گروه چند نفره، می‌تواند...

آزمون تافل چیست و چرا به آن احتیاج دارید؟
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 704

اگر تا به امروز به تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان فکر کرده باشید، حتماً نام آزمون تافل را شنیده‌اید. اما آزمون تافل...

دانستنی‌های آزمون اسپیکینگ آیلتس
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 685

 شما چه قصد کار در یک کشور را داشته باشید چه تحصیل، به عبارت دیگر چه آزمون آیلتس جنرال، چه آکادمیک شرکت کرده...