ویژگی‌های یک استاد زبان انگلیسی خوب چیست؟

ویژگی‌های یک استاد زبان انگلیسی خوب چیست؟
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 154
9/10
از 4 کاربر

خواسته‌ی قلبی هر مدرسی این است که یک معلم خوب و تاثیرگذار برای شاگردانش باشد. اما ویژگی‌های اصلی یک استاد زبان انگلیسی خوب چه چیزهایی است؟ یا چگونه و بر اساس چه معیاری می‌توانیم مدرس خوب را تشخیص دهیم.

چگونه یک مدرس انگلیسی موفق را تشخیص دهیم؟

در این زمینه دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد، بعضی از افراد، اثربخشی یک مدرس خوب را با نگاه کردن به دست‌آوردهای زبان آموزانش می‌بینند و بعضی با توجه به رتبه‌های آزمون یا میزان موفقیت شاگردان در آزمون های بین المللی مثل آزمون آیلتس و آزمون تافل.

بعضی هم با بررسی نظرات زبان آموزان. اما آیا ما باید ویژگی‌های خاصی را برای یک مدرس زبان در نظر داشته باشیم تا بتوانیم برچسب موفق بودن به او بچسبانیم؟

بعضی از محققان بر این باورند که ویژگی های یک مدرس خوب عبارتند از:

  • ایده‌آل‌گرایی
  • تحلیلگری
  • وظیفه شناسی
  • شایسته‌سالاری
  • تخصص لازم
  • مسئولیت‌پذیری و احترام

ویژگی های معلم زبان خوب

در حالی که بعضی دیگر ویژگی‌های یک مدرس خوب را مرتبط با خصوصیات شخصی آن فرد، مانند: نگرانی و همدلی برای افراد دیگر و تمایل به کار سخت و سایر ویژگی‌های مربوط به نحوه‌ی اداره‌ی کلاس می‌دانند.

هر چند که هر مدرس شیوه و روش تدریس مخصوص به خودش را دارد، باز هم ویژگی‌هایی هست که یک مدرس موفق را از دیگر مدرسان، متمایز می‌سازد.

ما خصوصیات یک استاد زبان خوب را در ترکیبی از هر دو نظریه‌ی بالا می‌دانیم و در ادامه به ویژگی‌های اصلی آن اشاره خواهیم کرد.

تسلط بر محتوای آموزشی

اولین ویژگی مدرس خوب زبان انگلیسی، داشتن تسلط کافی به مبحث درسی و زبان انگلیسی است؛ زیرا در کلاس‌های زبان انگلیسی، زبان آموزان به دلیل اینکه اطلاعات کمی نسبت به موضوع درس دارند کاملاً به مدرس خود وابسته هستند و مدرس منبع اصلی دانش آنهاست.

پس یک مدرس خوب باید به زبان‌آموزانش انگیزه داده و آنها را به درس علاقه مند سازد.

در دسترس بودن

دومین شاخصه‌ی یک مدرس خوب زبان، دسترسی راحت و آسان است.

قابل دسترس بودن بسیار با اهمیت است و به این معنی است که زبان آموز در زمان نیاز، بتواند به مدرس دسترسی کامل داشته باشد و مشکلاتش را با او در میان بگذارد؛ زیرا انگلیسی زبان مادری آنها نیست و مطمئناً سوالات زیادی برایشان مطرح خواهد شد و یک مدرس خوب باید با صبر و حوصله آماده پاسخگویی به شاگردانش باشد.

مسئولیت پذیر بودن

مسئولیت پذیر بودن استاد زبان

یک مدرس خوب در قبال شاگردانش مسئولیت دارد. باید گفت در آموزش زبان انگلیسی تنها تسلط به مطالب کافی نیست و اگر زبان‌آموزان با مدرس و کلاس درس احساس راحتی نکنند، نمی‌توانند به خوبی مطالب را بیاموزند.

اما زمانی که بدانند مدرس به آنها اهمیت می‌دهد، راحت‌تر سوالات خود را پرسیده و مشکلاتشان را برطرف می‌کنند.

احترام گذاشتن

ویژگی بعدی عادل بودن و احترام گذاشتن است. یک مدرس خوب باید به عقاید، فرهنگ و شخصیت زبان‌آموزان احترام بگذارد و نباید بین آنها فرقی قائل شود.

شاگردان در کلاسی که احساس کنند، همگی در قبال مدرس از شانس یکسانی برخوردارند، موفقیت بیشتری کسب خواهند کرد.

احترام استاد زبان انگلیسی

و در آخر باید گفت هیچ انسانی در هیچ جایگاهی کامل نیست. یک مدرس می‌تواند نقاط ضعف و قدرت مختلفی داشته باشد؛ اما با تلاش فردی باید رو به پیشرفت عمل کند.

باید این را بدانیم که ما می‌توانیم خود را هر روز قوی‌تر سازیم، چه به عنوان زبان‌آموز و با تمرین بیشتر مطالب درسی و چه به عنوان مدرس، با کار کردن بر ویژگی‌های تدریسی و روشهای آموزشی خود.

ما همواره در دوره سرا سعی کرده ایم از بهترین اساتید باتجربه زبان انگلیسی در مجموعه استفاده کنیم. برای مشاهده رزرومه به بخش اساتید دوره سرا مراجعه نمایید.

در ضمن مجموعه دوره سرا همواره جهت ارتقا و توسعه، نیازمند همکاری با اساتید جدید و باتجربه است.

اگر می خواهید بعنوان استاد زبان در دوره سرا شروع به کار کنید از بخش همکاری با ما اطلاعات خود را برای ما ارسال کنید. پس از بررسی اطلاعات ارسالی همکاران ما با شما در ارتباط خواهند بود.

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=108

مقالات مرتبط

بهترین کتاب‌ها برای تقویت مهارت رایتینگ زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 624

بخش رایتینگ آزمون آیلتس یکی از سخت‌ترین و چالش برانگیز‌ترین بخش‌های آزمون، از دیدگاه داوطلبان است و...

لطیفه‌های انگلیسی سطوح متوسط
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 317

در مقاله قبلی مطلبی با عنوان لطیفه‌های انگلیسی سطوح مبتدی خدمت شما ارایه دادیم. در این مطلب ما برای شما...

بهترین روش‌های تقویت مهارت لیسنینگ برای نوجوانان چیست؟
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 229

 یکی از مهم‌ترین جنبه های برقراری ارتباط با دیگران، تقویت مهارت لیسنینگ است. متاسفانه بین شنیدن زبان انگلیسی...