سال جدید زبان جدید

سال جدید زبان جدید
نویسنده: سعید رضائی ناشر: دوره سرا تعداد بازدید: 958
10/10
از 24 کاربر

آغاز سال جدید، فرصت فوق‌العاده‌ای به منظور آغاز تغییراتی است که قرار بود از اول هفتۀ آینده، ماه آینده یا فصل جدید در زندگی خود ایجاد کنید اما به دلایل مختلفی یا آن‌ها را شروع نکردید یا نیمه کاره رهایشان کردید. شما همواره بایستی بکوشید تا به نسخۀ بهتری از آنچه که هستید تبدیل شوید و یکی از مأموریت‌های شما در زندگی این است که همیشه به دنبال یادگیری و پیشرفت باشید.

یادگیری زبان انگلیسی نیز می‌تواند یکی از همان تغییراتی باشد که مدت‌هاست آن را به تعویق انداخته‌اید، چه زمانی بهتر از آغازِ سال جدید برای یادگیری آن؟ یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند در زندگی شما یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین اهداف در سال جدید باشد. چرا که به شما قدرت‌های فوق‌العاده‌ای می‌دهد و می‌تواند سال پیشِ رو را برای شما به یک نقطۀ عطف تبدیل کنید. ما در مطالب قبلی به اهمیت یادگیری زبان پرداخته‌ایم و مزایای آن را بیان کرده‌ایم. در همین راستا در مقالۀ پیشِ رو، نکاتی را برای یادگیری یک زبان جدید به شما خواهیم گفت.

واقع‌نگر باشید و در دست‌اندازهای مسیر یادگیری، برنامه‌ریزی کنید

به قول یک ضرب المثل قدیمی "رُم یک شبه ساخته نشده است". این به این معناست که ما انسان‌ها نیز برای رسیدن به موفقیت مسیری پر فراز و نشیبی را پیش رو داریم و هیچ پیروزی‌ای یک شبه محقق نمی‌شود. یادگیری زبان انگلیسی نیز از این قاعده مستثنی نیست و شما باید برای خودتان اهداف دست یافتنی تعیین کنید و برای دستیابی به آن به خودتان فرصت کافی بدهید. در مسیر دستیابی به هدفتان از شکست‌ها دلسرد نشوید و از برنامۀ خود دست نکشید. اگر در طی مسیر جایی احساس خستگی کردید، به خودتان استراحت دهید و گرد و غبار ذهنتان را پاک کنید و سپس با انگیزه از جایی که آن را رها کرده‌اید، ادامه دهید.

من آموزش زبان انگلیسی را دوست دارم

شما باید بدانید برای چه می‌خواهید زبان انگلیسی را بیاموزید تا با انگیزۀ بیشتری یادگیری آن را آغاز کنید. در مرحلۀ اجرا، اهداف خود را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید و آن‌ها را در روتین روزانه‌تان قرار دهید. به طور مثال قطعاً یک ماهه سطح زبان شما از صفر به صد نمی‌رسد اما می‌توانید با تمرین‌های روزانه در طی یک ماه پیشرفت قابل توجهی داشته باشید. خیلی طول نخواهد کشید که شاهد این موضوع خواهید بود که یادگیری زبان برایتان به تجربه‌ای لذت بخش تبدیل شده است که بدون اینکه به آن فکر کنید حتی در مسیر رفت و آمد هم، به تمرین می‌پردازید.

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی را برای خود انتخاب کنید

ابزارها و روش‌های زیادی برای یادگیری زبان وجود دارد- فایل‌های صوتی، پادکست‌ها، یوتیوب، کلاس‌های آنلاین و آفلاین- شما باید از بین این منابع با توجه به شناختی که از خودتان دارید؛ بهترین روش یادگیری را انتخاب کنید. حتی ممکن است برای شما یک روش ترکیبی مناسب باشد. ما به شما توصیه می‌کنیم برای یافتن روشی متناسب با سبک یادگیر‌ی‌تان زمان بگذارید و با انتخاب روش‌های نامناسب، این تجربه و مهارت لذت بخش را برای خودتان به یک هدف دست نیافتنی تبدیل نکنید.

میزان پیشرفت خود را رَصد کنید

پیشرفت در یادگیری زبان انگلیسی

زمانیکه شما اهداف خود را به اهداف کوچک‌تر تقسیم می‌کنید، دیدن نتایج و اندازه‌گیری آنچه به دست آورده‌اید آسان‌تر خواهد بود. اینکه شما در مسیر یادگیری زبان، دستاوردهای خود را پیگیری کنید و سطح زبان خود را مورد ارزیابی قرار دهید، بسیار مهم است. این کار را می‌توانید از طریق روش‌های ساده‌ای همچون گوش دادن یک پادکست یا تماشای یک فیلم بدون زیرنویس انجام دهید و بررسی کنید که نسبت به گذشته چقدر تغییر کرده‌اید. سپس متناسب با میزان پیشرفت‌تان برای خودتان یک پاداش مانند سفر، دیدن یک دوست یا خرید کتاب مورد علاقه‌تان در نظر بگیرید.

هدف خود را با اطرافیانتان در میان بگذارید

براساس تحقیقاتی که در سال 2019 توسط Gollwitzer و همکارانش انجام شد، به اشتراک گذاشتن اهداف خود با اطرافیان و کسانی که دغدغه‌های مشابهی با شما دارند؛ بر عزم شما به منظور دستیابی به آن هدف تأثیرگذار است. در واقع زمانیکه شما اهدافتان را به دیگران می‌گویید در مقابل انتظار دارید که به رسمیت شناخته شوید و به محض تحقق اهدافتان، این به عنوان یک پاداش برای شما عمل می‌کند. از طرفی مطرح کردن اهداف باعث می‌شود روحیۀ رقابتی شما فعال شود و گاهی اوقات این تنها چیزی است که در مسیر موفقیت به آن نیاز داریم.

یک دفتر برنامه‌ریزی داشته باشید

برنامه ریزی برای آموزش زبان انگلیسی

زمانیکه شما برنامه‌ها و کارهای روزانه‌تان را در یک دفتر یادداشت می‌کنید، کنار گذاشتن و تیک خوردن کارهایی که از لیست مورد نظر انجام داده‌اید، یک محرک شگفت‌انگیز برای مغز شماست. این کار اعتماد به نفس شما را بالا می‎برد و عزم شما را برای ادامۀ مسیر دو چندان می‌کند. علاوه‎براین‌ها، زمانیکه شما شاهد پایبندی خودتان به برنامه و تحقق اهدافتان هستید، جسارت بیشتری برای هدف‌گذاری‌های آیندۀ خود پیدا کرده و مسیر رشد را با سرعت بیشتری طی خواهید کرد.

سخن پایانی!

به خاطر داشته باشید که امسال، سال شماست. سالی که رویاهای شما محقق خواهند شد. اگر تا به امروز یادگیری زبان را به بهانه‌های مختلف به تعویق انداختید، باید به شما بگوییم که در مسیر یادگیری زبان ما از اول تا آخر کنار شما هستیم و برای شما پیشنهادات هیجان‌انگیزی داریم. دوره‌سرا در سال جدید قراره طی یک برنامۀ جامع یکساله به شما کمک کنه تا از صفر به صد برسید و مدرک آیلتس یا تافل خودتون رو با بهترین نمره بگیرین. پس فرصت رو مغتنم بشمارید و همین حالا برای تعیین سطح رایگان اقدام کنید. امسال با دوره‌سرا مدرک زبان دستته!

منابع:

https://www.mondly.com/blog/2019/01/10/why-learning-new-language-should-be-one-new-years-resolutions/

https://www.ef.com/wwen/blog/language/new-year-new-language-8-tips-to-make-it-happen/

https://www.dorehsara.org/Article.aspx?id=8

مقالات مرتبط

آزمون تافل چیست و چرا به آن احتیاج دارید؟
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 954

اگر تا به امروز به تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان فکر کرده باشید، حتماً نام آزمون تافل را شنیده‌اید. اما آزمون تافل...

ده مرجع عالی برای گرامر زبان انگلیسی
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1230

در حال حاضر زبان انگلیسی پر استفاده ترین زبان دوم در دنیا است و هر روز به این تعداد افزوده می‌شود. خوشبختانه منابع...

چگونه مهارت اسپیکینگ خود را تقویت کنیم؟
ناشر : دوره سرا  |   تعداد بازدید : 1481

تمرین اسپیکینگ زبان انگلیسی یکی از بخش‌های مهم و چالش برانگیز زبان انگلیسی است. زمانی که شما بتوانید حتی به مقدار...